Končí další bezplatný deník. Naštěstí v Británii

londonliteVe Velké Británii se loučí s dalším bezplatným deníkem. Po deníku The London Paper, za nímž stál Rupert Mudroch (ano ten muž, co přišel s nápadem zpoplatnit obsah zpravodajských serverů), končí i největší rival – The London Lite. Srovnám-li objem informací v placených denících v tuzemsku a v Británii, musím jen tiše závidět. Ne nadarmo říkala má oblíbená paní učitelka ze základní školy, že nedělní vydání deníku The Times (tedy The Sunday Times) lze s poměrně velkým úspěchem použít jako účinnou zbraň proti případnému zloději či násilníkovi (samozřejmě, že s notnou dávkou nadsázky). Obsahuje totiž bezpočet příloh a souhrnně by na ně sotva stačila všechna vydání libovolného českého deníku v souhrnu 14 dní.

A i takto podobně lze vnímat i bezplatné deníky. U nás jsme zvyklí na ultratenké Metro či E15, v Británii vydá jedno číslo asi na průměrný český placený bulvární plátek. Ano, informace tam jsou povrchnější… ale jako čtení při cestě do práce (či tajně ve vyučovacích hodinách) naprosto ideální. Jsem proto rád, že jsem ukořistil dva památeční výtisky.

O britské televizní scéně si můžete přečíst komentář:
Sblížení se s britskou kulturou

peterakresbaAngličtí komentátoři však netruchlí, například deník Guardian na svém webu uvádí: „S koncem novin je téměř nevyhnutelné truchlit. Ale zpráva o konci London Lite mi slzy do očí nevnáší. Ano, samozřejmě je to smutné pro 36 zaměstnanců.“ Na druhou stranu společnost Associated Newspapers jim uplatnění najde (vždyť právě ona má ve správě Metro). Musím však uznat, že cena 1-2 liber za jedny noviny je s prominutím „slušná pálka“. To bych si taky asi raději vyhledal kamelota s bezplatným deníkem.

Kromě Metra a E15 tu existují i jiná periodika. Regionální (a bezplatný) obsah servíruje například Sedmička, která vyšla poprvé v dubnu letošního roku. Upřímně říkám, že i když je tento týdeník zdarma, vždy si najdu zajímavé a kvalitní informace. Konkurentem je bezesporu Naše adresa, čtenář tohoto hyperlokálního média si však už musí zaplatit. Oba týdeníky můžete spolu s námi porovnat v článku Jak bojují nové regionální týdeníky?.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .