Federální televizní podzim ukazuje neochotu Čechů poslouchat slovenštinu

mares-banasova1Každá ze silných podzimních televizních sezón posledních let je něčím typická. Ta v roce 2005 přivála do Česka nebývalý počet reality show (Vyvolení, Big Brother, Výměna manželek). Ty následující akcentovaly silný nástup původních domácích seriálů a odklon televizí od klasických zábavných pořadů a estrád. Letošní televizní podzim se nese ve znamení nebývale silné přeshraniční spolupráce tuzemských a slovenských stanic. Po prvních týdnech lze vypozorovat několik zajímavostí.

Televize Nova, která byla do společného podniku se sesterskou Markízou vmanévrována stmelovací politikou jejich mateřské CME, původně Superstar jako hlavní tahák schématu neplánovala. Tím měla být novinková stavební reality show Dům snů. Poté, co se její dva první odvysílané díly ocitly v hlubokém podprůměru stanice, je zařazení castingové hudební show až na tři večery v týdnu záchranou pro celotýdenní podíly tuzemského televizního lídra. Markíza často v poslední době využívá i novácké seriálové a filmové knihovny.

Překvapením můžeme nazvat skutečnost, že slovenská stanice uvedla v premiéře českou komedii Gympl režiséra Tomáše Vorla předtím, než se objeví na Nově. A téměř šokem pak to, že dnes před půl desátou večer odstartuje na obrazovkách našich východních sousedů první část třináctidílného původního seriálu Novy z tanečního prostředí První krok. Je to jev naprosto nebývalý, do současnosti bývala praxe taková, že originální produkci nejprve uvedla Nova na domácí půdě a pak byla exportována na obrazovky slovenské. Tak tomu bylo v případě všech řad Pojišťovny štěstí, Comebacku či Ulice. Nova nyní riskuje. Markíza je dostupná pro desetitisíce českých domácností a dá se očekávat, že slovenské premiérové uvedení odebere část potencionálních diváků pro budoucí uvedení v tuzemsku.

Slovenský podtón ve veřejnoprávní České televizi lze prozatím najít v úspěšně rozjetém a diváckým zájmem oceněném retroseriálu Vyprávěj, jehož hlavní hrdinové pocházejí z obou částí bývalé federace. Na Kavčích horách a v Mlynské dolině také nyní finišují společné přípravy na velký silvestrovský galaprogram.

Zatímco Superstar přináší Nově relativně uspokojivá čísla sledovanosti, hlavní tahák podzimní nabídky digitální TV Barrandov – seriál z prostředí ženské věznice Odsouzené – neubaborkresbastál silné konkurenční prostředí a nezabodoval podle očekávání. Programové vedení Barrandova ho odsunulo z osmé večerní na devátou v obou vysílacích dnech – v pondělí i středu. Jedním z hlavních důvodů nezájmu českého publika o (na zdejší a slovenské poměry) velmi povedený dramatický kus je fakt, že tuzemští diváci nejsou ochotni akceptovat slovenštinu a drtivou převahu slovenských herců v koprodukčním slovensko-českém seriálu. Vedení TV Barrandova se však nevzdává a na jarní sezónu už hlásí přípravu dalšího společného seriálového projektu s TV JOJ. Uvidíme, zda se jí povede prvotní nezájem publika za pár měsíců zlomit. Zatím se dá česko-slovenská sezóna na tuzemských stanicích označit za remízovou, některý projekt zaujal, jiný méně. V prosinci budeme moci stanovit konečné skóre.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Domnívám se, že nadpis a závěr, který má z článku plynout je naprosto a zcela CHYBNÝ !!! Naopak ! Obliba slovenských TV v ČR velice roste. Na jednom konkurečním webu vyšel krásný článek s názvem : Slovenské televize vrací úder. A osobně budu 10x raději sledovat Jojku nežli Novu. Takže není to pravdou,
    o té slovenštině. Je to zcela naopak. I Joj Plus se zapsala velmi dobře, což lze dokumentovat kladnými příspěvky na jiném serveru. I Markíza se zapsala celkem dobře. Naopak, české televize toto pociťují jako velké nebezpečí a reklamní společnosti, pak podporují pouze slovenské TV protože vědí, že Češi se na ně dívají také a do českých TV už onu reklamu dávat nemusí. S tím pak mají potíže firmy, které vlastní jak ty české, tak ty slovenské, takže už vyrukovaly s autorskými právy a snaží se docílit stažení slovenských TV z kabelových televizí z Česka. Takže je to úplně naopak. Ale problém bude asi v něčem jiném. Osobně nemám chuť ani na slovenského herce ani na českého až na několik málo vyjímek. Ale francouzský nebo německý nebo americký dabovaný ve slovenštině mi rozhodně vadit nebude. Tedy není to o slovenštině. Propad té akce je zřejmý, ale hledejte ho jinde, nežli v jazyku. Když vše, tedy úspěch slovenských televizí v Česku, svědčí o naprostém opaku. Takže buď to byly nějaké nesledovatelné připotomělé seriály, které se třeba už opotřebovaly nebo nejsou lidé ochotni sledovat zrovna takovouto tvorbu nebo v jakékoli jiné příčině,v tom hnoji se hrabat nebudu a je mi to fuk. Ale opakuji,napsat, že Češi odmítají slovenštinu je zhovadilost, protože sledování dobrodružného amerického filmu ve slovenštině jim evidentně nevadí, což se dá dokázat. Viz. sledování Joj a spol v ČR ! Problém hledejte v něčem jiném, tedy nikoli jazyku, ale odmítnutí něčeho jiného. Třeba odmítnutí domací tvorby atd.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .