Ani neúspěch u soudu o licence nesebere digitálním stanicím jejich diváky

dvbt-logo.jpgDo dalšího stadia se posunul spor, který provází udělení tzv. kompenzačních licencí pro digitální televizní stanice. Neúspěšný žadatel právní cestou napadl platnost zákona, který udílení zmíněných licencí upravuje. Společnost Minority, jejíž projekt interaktivní televize 5TV neprošel sítem původního licenčního řízení v roce 2006, považuje pozdější formu udílení kompenzačních licencí za protiústavní. Nejvyšší správní soud nyní přišel s rozhodnutím, které názor firmy podporuje.

Vůbec celý proces přechodu na digitální formu vysílání i samotný výběr provozovatelů, kterým byly uděleny licence k digitálnímu vysílání (DVB-T), provází od počátku řada obstrukcí, slepých uliček i soudních pří. Za krátké připomenutí stojí události z roku 2006, kdy rada pro televizní a rozhlasové vysílání udělila licence šesti společnostem. Toto rozhodnutí napadli soudní žalobou tři neúspěšní žadatelé (provozovatelé TV Nova, TV Prima a Minority). Zdlouhavým právním konáním se proces digitalizace téměř na rok pozastavil. Pak do hry vstoupili zákonodárci, kteří do nového mediálního zákona v roce 2007 vsunuli i pasáž, která stanovila možnost vydání tzv.kompenzační klicence oné šestici původních vítězů digitálního tendru (Z1, TV Barrandov, Febio, RTA, Óčko a TV Pohoda). A právě tento zákon napadla společnost Minority, jíž se zdá nespravedlivý a protiústavní. Za pravdu jí dalo nynější rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. K celé kauze by měl své stanovisko vydat i Ústavní soud.

Když bychom možnou budoucí situaci rozebrali do důsledků, mohlo by to dopadnout tak, že by o své licence přišly stanice TV Barrandov, Z1, Prima Cool a Nova Cinema. Vzhledem k tomu, že se situace po téměř čtyřech letech od původního výběrového řízení výrazně změnila, neznamenalo by to nutně jejich zánik. O kompenzační licence prozatím nepožádala ani polovina těch, kdo na ně mají nárok (Febio TV, Pohoda a TV Óčko). Celkové rozložení sil na zdejším mediálním trhu a finanční situace obecně spouštění nových projektů nenahrává. Navíc nejsou naplněny ani všechny pozice v současných multiplexech. Na vysílání jejich prostřednictvím tudíž stačí statut převzatého vysílání (tak vysílá Óčko) a tak tlak na získání řádné digitální licence není silný. Proto ať soudní řízení v záležitosti žaloby Minority dopadne jakkoliv, český divák by o příjem nyní vysílajících digitálních stanic přijít neměl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .