Zpráva o stavu internetového vysílání v Česku I.

Za posledních pět let prodělalo internetové vysílání u nás značný vývoj. Zatímco na jaře roku 1999 vysílalo na síti deset rádií ve velmi špatné kvalitě, dnes si můžete přes internet naladit více než 70 procent všech terestrických rozhlasových stanic.Za posledních pět let prodělalo internetové vysílání u nás značný vývoj. Zatímco na jaře roku 1999 vysílalo na síti deset rádií ve velmi špatné kvalitě, dnes si můžete přes internet naladit více než 70 procent všech terestrických rozhlasových stanic. Velká část z nic navíc nabízí streamy různých kvalit a ačkoliv je dnes uznávaným standardem formát Windows Media, některá rádia nabízejí i alternativní formáty.

Před pěti lety nabízely internetové vysílání tři stanice Českého rozhlasu, tři rádia stáje Ladislava Faktora, Evropa 2, Kiss Hády, Radio Agara a Radio Zlín. Všechny tehdy zajišťovaly vysílání vlastními silami, v tehdy jediném používaném formátu Real Audio a ve velmi nízké kvalitě (maximálně 28 kbps). Jedinou výjimkou bylo Radio Faktor, které již tehdy ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou nabízelo stream o síle 112 kbps. Vzhledem ke kvalitě tehdejší internetové infrastruktury si ovšem Faktor mohl naladit prakticky opět jen člen univerzitní sítě.

Jaká je situace dnes? Za posledních pět let můžeme jmenovat tři hlavní změny.

  • Internetový broadcasting začaly nabízet specializované firmy, čímž se značně snížily náklady na zřízení a provoz internetového vysílání
  • Formát Real Audio postupně ustoupil do pozadí a dnes tento sektor prakticky ovládl formát Windows Media
  • Většina stanic nabízí několik streamů o síle od 16, přes 32 po 64 kbps, výjimečně až 96 nebo 128 kbps

V důsledku těchto změn, které do sítě přilákaly celou řady dalších rádií a spoustu nových posluchačů, dnes na síti najdeme více než 60 rozhlasových stanic, které si každý den naladí tisíce a alespoň jednou týdně řádově desetitisíce unikátních návštěvníků. (v měsíci březnu rádia na live.atlas.cz 70 000 unikátních návštěvníků – zdroj www.iaudit.info)

live.atlas.cz a abradio.com

Nejvíce terestrických rádií vysílá v současnosti přes firmu Pozitiv s.r.o., která provozuje web live.atlas.cz. Poté co v posledním měsíci spustila vysílání Radia Dragon a Radia Jih, má ve svém portfoliu 31 terestrických rádií. Vysílá výhradně ve formátu Windows Media a standardně nabízí streamy o kvalitě 16, 32 a 48 kbps, výjimečně navíc 64 nebo 96 kbps.

Největším kunkurentem Pozitivu je firma AB Radio a.s. provozující server abradio.com. Také ona získala v poslední době jeden přírůstek – olomoucké Radio Apollo – a v současnosti zajišťuje vysílání dvaceti českých terestrických rádií. Abradio ovšem navíc slaví úspěchy také v zahraničí, kromě českých rádií vysílá po Internetu signál rádií z Německa, Polska, Španělska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny. Také Abradio používá výhradně formát Windows Media, narozdíl od Pozitivu používá vlastní přehrávač. Standardním streamem je 32 kbps, výjimečně navíc 64 nebo 128 kbps.

Ostatní

I dnes zůstávají rádia, která se nespoléhají na velké internetové broadcastery a o internetové vysílání se starají samy. V první řadě zůstává Faktorova trojka, která dodnes nabízí celou řadu streamů, ovšem stále jen ve formátu Real Audio. Do této skupiny dále patří Radio Orion, Radio Metuje (oba formát MP3), Radio North Music, Radio Děčín, Radio Most a Radio Twist (všechny formát Windows Media).

Nakonec je třeba se zmínit o stanicích, které vhodně kombinují výhody velkých broadcasterů s vlastními vylepšeními. Nejdále v tomto směru došel veřejnoprávní rozhlas. Na speciální stránce věnované internetovému vysílání shrnuje všechny možnosti internetového příjmu svých stanic, pro ty celoplošné nabízí na výběr dokonce ze čtyř formátů – Windows Media, Real Audio, MP3 a Ogg Vorbis.

I tak ovšem zbývá téměř dvacet stanic, které na svůj program po Internetu nepřenášejí. V této množině nejvíce překvapí zlínská dvojice Radio Zlín – AZ Radio, která dlouhou dobu internetové vysílání provozovala, ale už řadu měsíců jej nenabízí.

V druhém díle této reportáže se budeme věnovat čistě internetovým rádiím a přineseme také názory obou hlavních internetových broadcasterů na současnost a budoucnost internetového vysílání, zvláště pak v konkurenci digitalizace terestrického a kabelového vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .