Napálí slovenská internetová kabelovka i české televize?

radiotv22Kontroverzní internetový start-up SledujTV, který je zatím dostupný pouze uživatelům ze Slovenské republiky, chystá expanzi do Česka. Televizním stanicím ale může přinést víc právních problémů než diváckého užitku. Bude zajímavé sledovat, zda se díky SledujTV dostane Česká republika do podobného mediálně-právního paradoxu, jako u našich východních sousedů.

Co je SledujTV
Internetová kabelovka SledujTV, která odstartovala 6. října 2008, nabízí uživatelům sledování slovenských i českých terestrických televizních stanic přes internet a to jak prostřednictvím webové stránky, tak aplikace „Čumík“, která je jakýmsi internetovým set-top-boxem. SledujTV v současnosti slovenským divákům zprostředkovává vysílání celkem osmi slovenských a šesti českých televizních stanic, mimo jiné i Nova Sport, TV Prima, TV JoJ, nebo Markíza.
I když se na první pohled může SledujTV jevit jako jedinečný nápad a vzhledem k divákům jím nepochybně je, má jeden zásadní problém. Samotné vysílání „internetové kabelovky“ se totiž pohybuje na hraně zákona.

Sugestivní zatáčka k Radě
V říjnu loňského roku, kdy SledujTV ohlásila start se zdálo, že jsou dny tohoto nápadu v podstatě už předem sečteny. Společnost Tom Horn Enterprises, která službu provozuje totiž nebyla držitelem registrace pro šíření převzatých programů a všichni tedy předpokládali, že pod tlakem vysílatelů brzy zanikne. Jenže začátkem prosince nečekaný nastal obrat a slovenský regulátor, Rada pre vysielanie a retransmisiu, existenci SledujTV oficiálně posvětil udělením registrace k provozování převzatého vysílání. To prakticky znamenalo, že se na společnost Tom Horn Enterprises a tedy na službu SledujTV začala vztahovat povinnost šířit program vysílatelů ze zákona a vysílatelů s licencí, jejichž signál je na daném území možné přijímat běžným způsobem. V praxi to znamená, že SledujTV získala povinnost šířit všechny stanice vysílající na Slovensku terestricky.
Tímto jedinečným tahem tak SledujTV zabránila jakýmkoli trestním oznámením a žalobám ze strany provozovatelů vysílání protože šířením jejich programů vlastně jen dodržovala zákon. Problémy naopak začaly pro televizní stanice.

Právně-mediální paradox
Když jednotlivé televize nakupují vysílací práva je velmi přesně definováno pro jaké vysílací platformy je možno práva použít. U většiny stanic se tato práva omezují na terestrické a kabelové vysílání, v některých případech i vysílaní prostřednictvím satelitu. Téměř žádná z nakoupených akvizic ale neumožňuje vysílání prostřednictvím internetu. Z části proto, že prodejci práv takovou možnost vůbec nenabízejí a z části sice nabízejí, ale nákup takových akvizic by se televizím velmi výrazně prodražil.
Udělením registrace pro SledujTV se tak vysílatelé dostali do nezávidění hodné situace. Práva k akvizicím jim neumožňují vysílat prostřednictvím internetu, jenže internetová kabelovka vysílá legálně. To ale vlastníky práv nezajímá, a pokud někoho budou žalovat, tak jednotlivé stanice a ne SledujTV. Provozovatelé vysílání by sice na oplátku mohli podat žalobu na SledujTV, jenže by s ní u soudu asi jen těžko uspěli. Soud totiž jen těžko vyhlásí rozhodnutí, které by nařizovalo jedné ze stran porušit zákon a SledujTV by nešířením programu terestrických stanic zákon porušila. Vznikl tak jedinečný a neřešitelný právně-mediální paradox.

Společnost Tom Horn Enterprises není na poli internetového videa a streamingu žádným nováčkem.  Už v roce 2005 připravila pro slovenský T-Mobile projekt on-demand obsahu, který uživatelům umožňoval sledovat pohádky, videoklipy, nebo v přímém přenosu dění ve vile slovenských VyVolených. V roce 2007 pak, společně s britskou společností YAMGO, spustila stejnojmenný portál. Ten kromě uživatelského sdílení videí nabízí i přímé přenosy a pořady specializované na extrémní sporty.
Mezi projekty  Tom Horn Enterprieses které se věnují online obsahu patří i server MYUBO, který má i svou českou mutaci. MYUBO ale nenabízí pouze video kontent. Mezi jeho služby patří například i casino, nebo pokerová herna.

Sugestivní zatáčka k RRTV
Nyní se tedy SledujTV chystá expandovat do České republiky a bude záležet pouze na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání zdali jí udělí registraci pro šíření převzatých programů, respektive jestli najde důvod k neudělení. Registrace převzatého vysílání je totiž v Česku stejně jako na Slovensku nároková a tak SledujTV stačí pro její získání pouze splnit zákonem dané podmínky.
Český regulátor má, stejně jako regulátor slovenský podle zákona pouze jeden důvod proč by mohl registraci v tomto případě neudělit. Tím důvodem je možnost zamítnout přihlášku k registraci, pokud z ní vyplývá, že převzatým vysíláním dojde k porušení právních předpisů. Otázkou ovšem je zdali se najde právní předpis, který by SledujTV svým provozem porušila. Akviziční smlouvy jednotlivých televizí totiž právním předpisem nejsou.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: