Krajané mohou v zahraniční sledovat tři české televize

Zahraniční Češi se často dotazují na možnost sledování českých televizních kanálů mimo území České republiky, například v Evropě nebo v Americe. O tomto tématu se jednalo i na Týdnu zahraničních Čechů v září 2006 v Praze a zabývají se jím i další krajanské instituce. V současné době existuje možnost sledovat v zahraničí tři české televizní programy: ČT24, Óčko a 24.cz.Zahraniční Češi poukazují na to, že jiné národy – např. Poláci, Maďaři nebo Němci – za hranicemi svou televizi mohou přijímat a ptají se, proč tato možnost neexistuje u nás. Zde je třeba si ujasnit, že jde výhradně o satelitní vysílání, které je schopno pokrýt obrovská území. Česká televize vysvětluje, že její kanály se přes satelit vysílají, ale jsou zakódované, přičemž jejich příjem je omezen na ty diváky, kteří platí koncesionářské poplatky a sídlí na území ČR. Hlavním argumentem jsou autorská práva na pořady, která jsou zaplacena právě jen pro Českou republiku. Podle České televize je širší vypořádání autorských práv nad její finanční možnosti. Mluvčí ČT Martin Krafl uvedl, že ani do budoucna Česká televize nezamýšlí tento systém změnit.

ČT24

Jeden kanál České televize lze však v zahraničí přece jen naladit – jedná se o zpravodajskou ČT24. Vzhledem k tomu, že jde o zpravodajsko-publicistický program, neváznou na něm žádná autorská práva a lze jej tedy bez problému šířit i mimo české území, a to jak na internetu www.ct24.cz tak přes satelit. Netřeba dodávat, že pro příjem ČT24 je nutné být vybaven digitálním satelitním přijímačem (DVB) a anténou. ČT24 lze přijímat ze satelitu Astra 3A (paket CzechLink) na 23.5 stupně východně, dále ze satelitu Astra 1G (paket UPC Direct) na 19.2 stupně východně a také ze satelitu Intelsat 10-02 (paket Digi TV) na 1.0 stupně západně. Další technické parametry, potřebné pro satelitní příjem ČT24 jsou k dispozici na webové stránce České televize.
Na ČT24 běží hlavní zpravodajské relace z ČT1 a souhrn zpráv každou celou hodinu. Poslouží tedy těm, kdo se zajímají o dění v ČR.

Óčko

Kromě ČT24 mohou televizní diváci v Evropě sledovat už pátým rokem také českou hudební stanici Óčko. Vedle hudby a videoklipů nabízí i pořady o bydlení, životním stylu apod. Také Óčko lze naladit na satelitu Astra 3A (paket Czechlink) na 23.5 stupně východně nebo na satelitu Astra 1KR na 19.2 stupně východně. Více informací naleznete zde.
Program je vysílán živě přes internet na ocko.idnes.cz.

24.cz

Posledním nezakódovaným kanálem, který je možné přijímat v Evropě přes satelit, je parlamentní televize 24.cz. Vysílá od roku 2004 a nabízí přenosy z jednání obou komor českého parlamentu, jakož i diskusní pořady s českými politiky, komentátory a novináři. Kanál 24.cz lze naladit na satelitu Astra 2C na 19.2 stupně východně (paket UPC Direct). Bližší informace jakož i živé vysílání přes internet najdete na www.24cz-tv.cz.

Bude krajanská televize?

Určitá poptávka ze strany krajanů dala v posledních letech vzniknout dvěma projektům, jejichž autoři měli v úmyslu televizní kanál pro Čechy v zahraniční vytvořit. Oba počítaly mj. s vysíláním na území Severní Ameriky přes satelit, případně kabelové sítě. Program byl postaven na přebírání zpravodajství z České televize, doplňované dalšími pořady. Provozní náklady měl pokrýt zisk z předplatného. Navzdory tomu, že projekty podpořilo ministerstvo zahraničí, dosud se je pro finanční a technickou náročnost nepodařilo realizovat.

Převzato z webu Českého rozhlasu 7 – Rádio Praha s laskavým svolením autora.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,