Internetový průzkum: Impuls opět nejposlouchanější

V druhé polovině měsíce ledna probíhalo druhé kolo internetového průzkumu poslechovosti rádií a zde jsou první výsledky. Nejposlouchanějším radiem je opět Impuls, druhý je Radiožurnál a třetí Evropa 2. Největšího překvapení jsme se dočkali v Praze, kde je mezi uživateli Internetu jasně nejposlouchanější Radio 1.

Nejdříve ale základní fakta: Průzkum poslechovosti rádií mezi uživateli Internetu probíhal od 15. do 29. ledna 2001 a zůčastnilo se ho 1024 respondentů. Z toho bylo 64.7 procent mužů a 35.3 procent žen. 20.4 procent spadá do věkové kategorie 12-19 let, 38.6 procent do kategorie 20-29 let, 18.8 procent do kategorie 30-39 let a 22.0 procent do
kategorie 40-79 let.

Respondenti odpovídali na dvě otázky: Která rádia jste poslouchal včera a které rádio je vaše nejoblíbenější. V první otázce byla možnost označit libovolný počet stanic a ve druhé bylo povinné označit právě jednu stanici. Stanice byly v nabídkách řazeny podle abecedy. Kromě toho musel každý uvést své pohlaví, věk a okres.

Základní celorepubliková data najdete v následujících sedmi grafech. Výsledky jsou vyjádřeny v procentech všech respondentů a jsou zobrazeny oranžově. Pro srovnání jsou v grafech i výsledky z loňského prvního kola, které jsou zobrazeny šedou barvou. Kvůli větší objektivitě byla do celostátních dat započtena pouze celoplošná rádia, protože jinak by byly samozřejmě hodně zvýhodněny pražské stanice. Téměř čtvrtina respondentů totiž byla z Prahy, zatímco poměr obyvatel Prahy a celé republiky je 1:10.

Rád bych ještě upozornil, že tyto výsledky jsou naprosto nesrovnatelné s čísly z Media projektu. Zatímco Mediaprojekt zkoumá poslechovost v rámci celé populace, náš průzkum se zabýval pouze aktivními uživateli Internetu, což může být přibližně 10 procent populace. Z tohoto důvodu
najdete u jednotlivých rádií čísla výrazně odlišná než v oficiálním průzkumu poslechovosti – Media projektu.

Poslechovost včera celkově

Poslechovost včera – muži

Poslechovost včera – ženy

Poslechovost včera 12-19 let

Poslechovost včera 20 – 29 let

Poslechovost včera 30 – 39 let

Poslechovost včera 40 – 79 let

V jednotlivých krajích jsou nejposlouchanější tyto stanice:

  • Praha – Radio 1 (23.9%)
  • Střední Čechy – Zlatá Praha (14.0%)
  • Severní Čechy – Evropa 2 (22.0%)
  • Západní Čechy – Radio FM plus (17.1%)
  • Jižní Čechy – Radio Faktor (27.1%)
  • Východní Čechy – Radio Černá Hora (20.9%)
  • Jižní Morava – Radio Impuls (18.3%)
  • Severní Morava – ČRo 1 Radiožurnál (16.5%)

Podrobnější výsledky z krajů přineseme v nejbližších dnech, stejně jako názory a komentáře z rádií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .