Frekvence 1 dorazila na Internet

Tak nám zabili Ferdinanda!“, pravil Švejk. Událost podobně zásadního významu se udála v noci na dnešek na českém Internetu, kde se se zpožděním necelých dvaceti let objevil web Frekvence 1. Neustálé oddalování termínu spuštění a odvážná prohlášení lidí z vedení rádia slibovaly, že by se stránky mohly stát jednou z perel Internetu, ale dovolím si tvrdit, že výsledek zaostal za očekáváním.
Nejdřívě pár obecných věcí. Úvodní Flashová animace na adrese www.frekvence1.cz je sice moc hezká, ale v případě, že by přes ni měl člověk chodit pravidelně, tak mu asi za chvilku pěkně poleze na nervy. Ale nevadí, můžeme to přeskočit… To, co se nám začne natahovat po kliknutí na kopretinku, je strašně veliké. Na standardní lince 33.6 kbs se mi to natahuje neskutečné 3 minuty a 20 sekund a to je moc.
A jdeme dál. Na úvodní stránce je aktuální čas, což je fajn, ale přijde mi zbytečné, aby se kvůli tomu každou minutu natahoval znovu celý horní frame. Dalším problémem je, že jsou stránky – jak je dnes špatným zvykem – optimalizovány pouze pro Internet Explorer, takže když používáte Netscape Navigator, tak se vám grafika rozhodí a původně dobrý celkový dojem je ten tam. Ale budiž, v Exploreru se na to koukat dá a design je velmi solidní.
Dále se zaměříme na jednotlivé sekce. Program – velmi slušné. Najdeme tady celkové schéma a pro každý pořad vlastní stránečku s časem vysílání, popisem pořadu, kontaktní adresou, jingly ve formátu MP3 a někdy i fotkami.
Moderátoři – velmi slušné. Každý člověk má svoji stránku, kde se nám představí, dozvíme se jeho e-mail, informace o jeho pořadech a ve většíně případů se můžeme podívat i na jeho fotku a poslechnout pár zvuků.
Pokrytí – slušné. Mapka s vysílači a jejich pokrytím je aktivní a když najedeme myší na vysílač, vyskočí okno s informacemi o pokrytí a reklamním zastoupení RRM, která jej má na starosti. Co mi tu chybí, jsou bližší technické informace, jako vyzářený výkon a polarizace.
Download – nefunkční. Vše kromě MP3 je v přípravě.
Kontakt – dostačující. Dozvíme se adresu, telefon, fax a e-mail. Co více si přát?
Soutěže – nefunkční. Jsou v přípravě.
Ankety – podivné. Maličká anketa vyskočí v novém velikém okně. Copak se to nevešlo na tu hlavní stránku?
Shop – podivný. Na výběr jsou dvě věci a když jsem vyplnil a odeslal, vrátila se mi chyba 404 – stránka neexistuje.
Živě – nefunkční. Je v přípravě a mělo by být v září 2000.
Autostop – slušné. Soutěž Autostop na Frekvenci 1 je zde podrobně popsána i s kontakty na získání samolepek.
Archiv a výjezdy – slušné. Jen mi to přijde zduplikované, oba dva odkazy směřují různým způsobem na ty samé informace.
Kamera – nefunkční. Je v přípravě a mělo by být v září 2000.
Co k tomu ještě říct? Pánové z Frekvence 1 si s tím každopádně dali velkou práci a nacpali do webu spoustu informací, ale úplně spokojen být nemůžu. Výše popsané nedostatky se za ty roky příprav odstranit daly. Takže celkové hodnocení: 2.
UPDATE 02.08: Protože mi bylo vyčítáno, že nejsem odborník a nemám právo kritizovat, požádal jsem dodatečně o názor na tyto stránky webdesignera-profesionála Adama Haunera z plzeňské firmy Flamingo Web Design: „Vezmu to bodově:

 • intro na titulní straně má dle mého názoru smysl u produktového webu, F1 by měla mít spíše web informační, kam se bude uživatel vracet, tj. informace již na titulní stránce. Flash zbytečně zdržuje, statický GIF by přinesl stejnou informaci a velmi podobný efekt

 • další stránka se natahuje přespříliš dlouho, být to trochu později, asi bych usnul, po čtyřech minutách se stále ještě něco načítá a nic moc nevidím, linku mám dostatečnou

 • JAVA je použita na blbosti, takže úplně zbytečně brzdí stroj

 • grafika stránky je rozpadlá, evidentně webmaster kontroluje obsah v jediném prohlížeči, ostatně obsah horního frame nevidím celý

 • upoutávky na Lucku Výbornou – proč ne, ale proč proboha tak šeredná barevná kombinace, proč prolínání

 • banner – odpornější snad už může být jen Leonardo di Caprio v ružových plavkách“

 • Autor článku:

  Napsat komentář

  Pro přidání komentáře musíte .
  Štítky: