YouTube existuje již 5 let

youtube-skrvnaVIDEO UVNITŘ – Dnes, tedy v pondělí 15. února, uběhne přesně pět let, co byl založen internetový portál YouTube.

Rozkvět internetu a webové reklamy k úspěchu společnosti YouTube rozhodně přispěl, původně byl portál určen jen pro sdílení amatérských videí. Postupem času se však jeho obsah rozrostl o hudební klipy, ukázky filmů a dalších. A kdo za celým projektem stál?

PSALI JSME: YouTube navyšuje datový limit

Tři zaměstnanci americké společnost PayPal (Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim) ve svých necelých třiceti letech nabídli možnost umisťovat uživatelská videa na internet, sdílet je s ostatními. A to vše navíc zcela zdarma. Nápad se v jejich hlavách zrodil počátkem roku 2005, doména byla aktivována práve 15.2.2005 a první video „Me at the Zoo“ (tedy „Já v ZOO“) mohli uživatelé zhlédnout 23.dubna 2005, na síti jej stále můžete najít.


Podívejte se na první video, které bylo na web YouTube umístěno

Beta verze začíná fungovat v květnu téhož roku, oficiálního spuštění jsme se dočkali až v listopadu 2005. V české lokalizaci jsme se portálu YouTube dočkali až v roce 2008, konkrétně v říjnu. O dva roky dříve jej koupila internetová firma Google, zaplatila za ni 1,65 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 37 miliard korun). Existenci serveru provází spory o autorská práva, často se totiž jedná o pirátské kopie (například televizních pořadů).

Nepříjemný zjištěním se může stát další oznámení o zastaralosti některých prohlížečů, při návštěvě www.youtube.com se v červeném okně zobrazuje oznámení: „Váš prohlížeč již brzy přestaneme podporovat. Přejděte na některý z těchto modernějších prohlížečů.“
youtube_warning
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,