Výměna antény na Javořici

javoricemalaUNIKÁTNÍ FOTOGALERIE – Na vrchu Javořice, dle turistické značky 837 metrů nad mořem, stojí dominanta jižní Vysočiny, 160 metrů vysoký stožár základní páteřní sítě.

Samotná příhradová konstrukce má zhruba 100m, nad ní je teprve samotný anténní nosič, v jehož spodní části je osm pater horizontálních FM dipólů, krom jižní strany, kde jsou pouhá patra čtyři. Nad FM je anténí souprava pásma VHF K11/Nova a teprve nad ní je v laminu samotná UHF část, odkud se vysílá ČT1/K25, ČT2/K42, a PRIMA/K59. Právě tato část prošla výměnou.

javorice1ajavorice1b

Na fotkách je velice dobře vidět nově instalovaná záložní UHF souprava, umístěná pod FM částí. Její výkon lze jen odhadovat, ale dle konstrukce a praktického dosahu a síly signálu je maximálně poloviční, oproti standardnímu nominálu. Na dalších fotkách je vidět budova s technickou částí vysílače a základ od původního vysílače, který dnes slouží pouze pro trasy a najdete na něm i antény pro záložní ball(?), nejspíše Kojálu.

Javořice patří vzhledem k vysoké vysílací rovině /cca 1km nad mořem/ mezi i za hranicemi kraje Vysočina často nastavovaný vysílače. A to právě pro přítomnost kvalitní TV Prima, která je šířena převážně z malých kót a malým výkonem, zde je však povoleno rovných 600KW! Slouží tak mnohdy i pro ball dalším městským vysílačům a převaděčům jako jsou: Jihlava-Rudný, Třebíč-Kostelíček, Velké Mezříčí-Fajtův kopec, Luka nad Jihlavou-Balkán, atp. Slyšel jsem i o ballu ČT2 někde v Krokoších. :)

V Jihlavě samotné, která leží na převážně od Javořice odvrácené severní straně se naopak analogový signál Javořice rozbíjí o vrcholky hřebene Špičáku, a to od blízké Vysoké 665m po Jihlavě vzdálenější Špičák 733m.

Takže zde uvidíte na drtivé většině domů antény směrované na východnější vysílač Pardubice-Krásné. Právě toto se již brzy změní, neboť digitální signál není tolik háklivý na degradaci odrazy a tak i Jihlavané budou moci příjímat první digitální multiplex na Vysočině z pro ně „určené“ Javořice.

javorice2ajavorice2b

javorice3

Vysílač Jihlava-Javořice /část druhá/ instalace antén!

S teplotou a angínou na krku, přesto jsem nemohl odolat. A dal si co proto, neboť abych celou akci ještě pestřeji popsal, měnil jsem během celé operace „Kamov“ místa, která jsem před tím pečlivě vybral s ohledem na rozhledové a světelné podmínky v tu kterou dobu. Měl prostě vytipovaná několikera místa pro dopoledne i odpoledne!

javorice4ajavorice4b

10.6.2009 je pro tento vysílač zásadní! Krom nových antén Kathrein pro UHF pásmo má dominanta vrchu Javořice 837m, televizní a rozhlasový vysílač Radiokomunikací, zvýšenou

celkovou výšku, která se zvedla o cca 5 metrů. Vrtulník Kamov přiletěl ze Svýcarska opravdu přesně, neb poslední informace zněla 14:30,  a to nám již také nad hlavou přeletěl tento obdivuhodný stroj ze směru od Českých Budějovic. Na první obrázku se už před 15h zvedal se závěsem pro horní část, poziční světla a bleskosvody, na ty se ještě podíváme později..:)

javorice5

Stará anténní souprava byla snesena ve třech dílech – vrchol, horní a spodní UHF část. Zde je již snášena první-vrcholová část.

javorice6

Horní UHF část je právě snášena…..

javorice7

Poslední stará část-spodek UHF je právě zachycena a bude snesena. Dle vyjádření přítomného mluvčí ČRa ji čeká „ekologická likvidace“.

javorice8

Na vysílači v tuto chvíli není přítomna hlavní anténa UHF pásma. Hmm, zvláštní pohled… Potrvá však jen několik minut. :)

javorice9

První konstrukce nové antény – letící a blížící se přechodový prstenec.

javorice10

Na původní konstrukci je právě usazen přechodový prstenec pro novou anténu.

javorice11

Obě anténní soupravy jsou krátce vedle sebe, na vše bedlivě dohlíží i štáb ČT.

javorice12

První díl nové antény je právě usazován. Na Javořici bude od teď jiný pohled, vrcholová část nebude oblá, ale hezky „digitálně hranatá“ :)

javorice13

Technici-horolezci právě upevňují anténu k prstenci. Máme trochu času a tak se tu porozhlédneme… „válí se tady toho docela dost…“

Již jsem se zmínil o vrcholové části původní antény, tak se na ni podíváme-vidíte ty tmavé ožehy na bleskosvodech? Kolik úderů už asi Javořice schytala? Kilometrová výška dělá své…

javorice14

Tady nám leží původní tubus, tak se do něj podíváme. UHF antény velkého vysílače jsem ještě takto z blízka neviděl. Kabely jsou tedy řádné…, ty dipoly jsem také čekal trochu jiné, no člověk se vždy dozví něco nového…

javorice15

Ještě se podíváme sem na tu „digitální anténu“, dle mně musí mít sama o sobě větší zisk a lepší homogenitu pole, vzhledem k odrazové ploše, která je tvořena celým obvodem plechového pláště, kabeláž bude natažena až nahoře. Pracoviště je to zajímavé…

Ale pozor, dosti úvah! Vrtulník právě začíná startovat k vyzvednutí právě této druhé části. Rychle ven! Takovej fučák jste nezažili.

javorice16

Druhá část těsně před usazením…

javorice17

Po usazení druhé části se Kamov vrací, jedna z mála fotek, která se mi s tímto obrem v pohybu trochu povedla, přeci jen fotím s kompaktem…

javorice18

Zbývá už jen tato horní část, dle vyjádření přítomných odborníků-tlumič kmitů, vidíme tam i zalepená poziční světla a úchyty na bleskosvody.

javorice19

Konečná podoba – tak takto budeme ode dneška nově Javořici vídat! :)

javorice20

Ještě něco pro milovníky letectví a techniky, Kamov je opravdu létající skvost!

javorice21

javorice22

Závěrem druhé části bych rád poděkoval přítomným zástupců z řad ČRa – paní Fianové a panu Jiřímu Vykydalovi, kteří trpělivě odpovídali na všetečné dotazy z řad laické či odborněji stavěné veřejnosti.

Vysílač Jihlava-Javořice /část třetí/ under attack!

Takto vypadá Javořice pár dní po útoku…:) Antény byly vyrobeny přímo na míru v Německu, nepotřebné obaly se hodí k prozatímnímu uskladnění demontovaných částí staré antény.

javorice23

Začala ekologická likvidace. Dnes je již tubus prázdný, antény a kabely jsou demontované. Na jednu stranu přeci jen smutný pohled…

javorice24

Chcete znát rozměr původního vysílacího dipólu pásma UHF..? Telefon měří přesně deset centimetrů… :)

javorice25

Jen pro úplnost….

Zajímá vás, kde se bere „tam nahoře energie?“ Nejblíže je obec Světlá, od ní vede přípojka po sloupech až k okraji lesa, zbývající kilometrový úsek až k vysílači je přípojka vedena zemí.

javorice26

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .