VideoDiář: Konec kultury v ČT

radiotv-archiv19Od prvního října přestává v České televizi fungovat samostatná redakce kultury. Ta nyní bude rozpuštěna do sekce domácího zpravodajství. Šéf kulturní redakce Otakar Svoboda zůstává řadovým redaktorem a moderátorem.

S informací, že od října končí v ČT redakce kultury přišel v pátek internetový deník Tyden.cz, kterému tuto informaci potvrdil ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich. Podle něj přestala redakce kultury plnit svou funkci: „Ve stavu, v jakém dosud byla, postrádala smysl. Kulturní zpravodajství veřejnoprávní televize by mělo nabízet mnohem širší záběr než pouze vernisáže, knižní a filmové novinky. Je chyba se programově vyhýbat tématům blízkým většinovému vkusu. Kultura se nedá zužovat na libůstky jednotlivců, na to, co za kulturu pokládá úzká skupinka intelektuálů. Televize je většinové médium.“
Milan Fridrich se brání slovům o trvalém zániku kulturní redakce: „Zatím jsme ho včlenili do domácí rubriky a výhledově možná vznikne nějaký nový útvar, který se bude těmto společenským, kulturním a civilizačním tématům věnovat. Ale třeba taky ne.“ Šéfredaktor Michal Petrov však tvrdí, že jde o definitivní řešení.
Kulturní redakce se v České televizi vyprofilovala v podivnou instituci, pro niž existovali pouze film, divadlo, vážná hudba, jazz a nové knihy. Nejvíce to vyniklo, když běžely, po hlavní zpravodajské relaci Události, Události v kultuře. Považuji se za člověka, jenž má kulturu rád, ale z tohoto pořadu jsem se cítil vždy rozpačitý.
Přesto si nejsem jistý, zda tímto radikálním krokem nedojde k úplnému zmizení kulturního zpravodajství. Spíše než ke zrušení, mělo vedení ČT přistoupit k totální personální obměně. Nemám nic proti panu Svobodovi a jeho spolupracovníkům, ale po tolika letech u takto specifické práce musí zákonitě dojít k vyhoření a nudné rutině. Myslím si, že kdyby se do kulturní redakce dostalo mladší a průbojnější osazenstvo, dostalo by kulturní zpravodajství nový náboj. I když kdo ví, protože moloch České televize má vzácnou vlastnost, která spočívá v urputnému bránění příchodu něčeho nového, mladého, zajímavého. A podaří-li se už někdy něco takového, stojí to zbytečně moc sil a podstatné kvantum kompromisů.
Když už jsou ale v České televizi u toho rušení, mohlo by už konečně dojít na zodpovědné osoby, které jsou podepsány pod takovými zvěrstvy jako jsou například Trapasy. Tam by se o zrušení snad ani nemuselo jednat. Stačilo by, kdyby se na to někdy někdo důležitý podíval.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .