Tenistka nadávala v televizním přenosu. No a co?

zahlavova-strycova-tenisČeskou televizi možná čeká pokuta, nebo alespoň upozornění na porušení zákona. Může za to tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová, která byla během nedělního finále ECM Prague Open několikrát vulgární. Diváci (možná) poslali na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání stížnost, a ta ji nyní musí řešit.

Nechme teď stranou slovník profesionálních sportovců nebo fakt, že neumějí držet nervy na uzdě v přímém televizním přenosu. Zvláště pro domácí tenisty není samozřejmostí, že se objeví živě v televizi a že jim někdo bude rozumět. Můžeme jim to tedy prominout a propříště očekávat, že se budou chovat jako profesionálové.

Má ale smysl, aby do této kauzy zasahovala regulační rada? Vážně nemá tento orgán nic lepšího na práci? Sice chápu, že když přijde stížnost, Rada ji nemůže shodit ze stolu. Jenže stálo by minimálně za zamyšlení, zda jsou současné normy v zákoně nastaveny v souladu s realitou.

Vladimír Železný kdysi s oblibou říkal, že v živém televizním vysílání nemůžete kontroverzním protagonistům zakázat mluvit. Měl pravdu. Můžete je maximálně poučit o tom, co se v televizi nemá říkat. Ale oni stejně řeknou to, co chtějí.

Možná by bylo dobré, kdyby v mediálním zákoně byly jisté tolerovatelné výjimky, zejména pokud jde o spontánní vulgarity v přímých přenosech, i těch sportovních. Jenže změna zákona, to je na dlouho. Proto by mohla RRTV zvolit prozatím jinou taktiku. Notorickým stěžovatelům by mohla přes média vzkázat, že by si propříště mohli hledat jinou zábavu, protože Rada je zahlcena stovkami jiných případů k řešení.

Někteří jednotlivci se totiž skutečně baví na tom, že zahlcují Úřad RRTV malichernými nebo nesmyslnými stížnostmi. Za nesmysl lze brát i podnět kvůli několika nadávkám jisté tenistky.

Před několika lety se celá Evropa bavila na účet amerického regulátora FCC, který udělil pokutu více než jeden milion dolarů pro různé televizní stanice. Nechtěně se provinily tím, že v přímém přenosu odvysílaly nečekaně odhalené ňadro zpěvačky Janet Jackson, které bylo k vidění asi tři vteřiny. Možná se teď bude celá Amerika bavit na nás, že pokutujeme televize za vulgarity v přímém přenosu. V USA se to nově považuje za omezování svobody slova…

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Ivo Rottenberg

    To by musela televize „vysílat“ přes smyčku, aby mohla včas vystřihnout kecy kdejakého hovada. Kdysi byl takto vysílán hokej našich s Rusy v Moskvě, když ještě neuměli hrát hokej:-))

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .