Svět viděný internetem

internetwwwmalyRád bych na stránkách tohoto blogu vytvořil takový seriál, věnující se (video)podcastům a důraz budu klást především na ty, jejichž téma souzní s orientací serveru RadioTV.

Jako první tip jsem si vybral pořad Svět viděný internetem, který dle mého názoru patří mezi to nejlepší, co od veřejnoprávního rozhlasu putuje éterem k posluchačům. Stopáží ani ne dvacetiminutová analýza několika málo událostí se vysílá každý den v 19:10 na stanici Český rozhlas 6. Tedy stanici, která vzešla z Rádia Svobodné Evropy a která spolu s vysíláním Svobodné Evropy několik let koexistovala pospolu, dokud jí v roce 2002 Americký kongres nezastavil financování. Od té doby se Český rozhlas 6 osamostatnil a svým programovým schématem nabízí pořady s ne příliš velkým potenciálem přitáhnout větší počet posluchačů.

Nízkou kvantitu posluchačstva však kompenzuje vysokou kvalitou obsahu. A právě Svět viděný internetem toto tvrzení dokazuje. Co nabízí, resp. proč jsem jeho stálým posluchačem?

Výstižný název prorokuje, že obsahem se bude pořad věnovat celosvětovému dění a že nebude nahlížen optikou konkrétních redaktorů rozhlasu, nýbrž v širším měřítku médii celého světa. Práce redaktorského týmu spočívá ne ve vlastním analyzování, ale ve výběru témat a poté ke kritickému výběru zdrojů, které se k danému tématu vyjádřily. Na malé ploše tak máte jedinečnou možnost zjistit, co se např. o nedávné misi Billa Clintona do Severní Koreje píše v New York Times, Washington Post, Reuters, BBC, The Guardien, Der Standard a Le Soir. Nejde jen o porovnání přístupů jednotlivých zdrojů, ale o nabytí širšího kontextu. Pořad totiž umně seskládá všechny střípky tak, abyste nezískali jen základní informaci o dané události, ale měli i kontext, čili údaje o tom, co události předcházelo, co s ní souvisí a v co může vyústit. Pořadu nechybí ani analytický rozměr, najdeme v něm tak hypotézy a názory, které nemusejí mít nutně faktografický základ, ale zato nabízejí kritický přístup k informacím a k tomu, jak může být téma různě interpretováno.

Jednotlivé díly mají také svoji psanou podobu. Zvukový archiv a možnost odběru podcastu naleznete zde.

Poslech pořadu Svět viděný internetem souzní s efektivním trávením času, v tomto případě přísunu informací. Na malé ploše bohatý rozptyl zdrojů, funkčně uspořádaných do jednoho celku. Co víc si přát?

Lukáš Gregor, Twitter, blog

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: