Stokoruny z oběhu zmizelé

radiotv-archiv59Člověk se mnohdy diví tomu, co s člověkem dokáže rádiová soutěž o peníze. Ač nejsem posluchačem rádia Impuls a bránil jsem se seč mi síly stačily, neodolal jsem a začal jsem stokorunové bankovky sbírat. Navíc mají rádia (i televize) zřejmě poslední šance přinést posluchačům peněžité výhry.

Zpočátku jsem soutěži o milionovou bankovku nevěnoval přílišnou pozornost, když jsem si ale začal všímat světa okolo, řekl jsem si, proč to nezkusit. A tak se má hotovost v prasátku začala měnit na stokorunové bankovky. Vydržel jsem ale jen pár prvních kol a soutěž jsem opustil. Nějak podvědomě jsem však „stovky křečkoval dále“. S úžasem jsem zjistil, že ve finálový den jsem jich měl 15. Našli se i tací, co jich měli i pětkrát více. Mnohem zajímavější bylo sledovat okolí. Mnohdy jsem se stal svědkem situace, kdy nakupující v obchodě prosila paní prodavačku, jestli by jí mohla vrátit ve stokorunách (těžko říct, jestli třeba v tu chvíli nepotřebovala drobné). Ale nabízí se otázka, zda dotyčná věděla, do kterého rádia si má vlastně o tu výhru zavolat. Nevěříte?

Věřte! Konkurenční Frekvence 1 proplácí účty, po zavolání musíte uvést, že právě ono rádio Vám vrátí peníze zpět. Impuls chce naopak slyšet formulku: „Haló, tady Impulsovi!“. No a to víte, po ránu člověk ospalý vymyslí mnoho podivností. Moderátor volá posluchači, ten odpověděl: „Prosím?“. Načež se mu dostalo otázky: „Kdo platí Vaše účty?“. Zmatený volající zřejmě nevěděl, která bije a řekl: „Impulsovi?“ Nakonec z toho nebylo nic, jen můj hlasitý smích a moderátorovo rdění se (jež bohužel není přes rozhlasové vlny slyšitelné). Mohlo se tedy stát, že měl někdo milionovou bankovku, ale nabízel ji jinému rádiu. (A kdyby to rádio bylo zlomyslné, už mohlo být o milion bohatší).

Poslední dobou jsme svědky ostrého konkurenčního boje dvou největších rivalů rozhlasového trhu – Rádio Impuls a Frekvence 1. Předloni v srpnu Frekvence 1 dala milion tomu, kdo se jako první dovolal do studia po zaznění songů od Eltona Johna a Madonny. To Frekvence 1 ztrácela posluchače, a tak se je logicky snažila přilákat. Dnes se situace trochu mění a milion dává Impuls. F1 reagovala ve svém vysílání zajímavou upoutávkou na hru o placení účtů: „Nemusíte nikde nic luštit, nemusíte sbírat žádná čísla, žádné bankovky.“ Zřejmá narážka, nemyslíte? Samozřejmě na tom není nic špatného. F1 od úterý 17.března dává posluchačům „dvojnásobek“. Že už jste to také slyšeli? Ano, Impulsovi dávali dvojnásobek, teď trojnásobek po zodpovězení otázky. No a Vaše účty Vám budou proplaceny dvojnásobně, když… ano, správně! Když zodpovíte otázku.

Rádia (a potažmo i televize) pomalu zavírají své trezory na posluchačské výhry. Nový zákon, který se projednává, by podobné hry o peníze zakázal. Provozovatelé by museli zažádat o zvláštní povolení. Takže se třeba v nejbližší době zase dočkáme nějakého milionu. Zatím můžeme závidět panu Richardovi. Měl to ale dálku do rádia, 150km! V pondělí jsem tajně doufal, že zrovna ta moje stovka bude milionová. No nebyla. Ale už jsem si připravoval lístek do Prahy. Osm hodin se může zdát jako dlouhá doba. Osobně jsem se ale spíše připravoval na adrenalinový zážitek. Cestu autem jsem zamítnul předem (i když ochotní kamarádit – podělit se – by se určitě našli), myslím, že pěšky bych to přes Prahu zvládl rychleji. A s Českými drahami bych si asi taky užil, ale uznávám, že za čtyři hodiny bych to snad stihnul. Pan Richard měl štěstí, kolem deváté zavolal a po jedné odpolední již seděl ve studiu jako milionář.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .