Má letošní spuštění MTV Czech smysl?

radiotv-archiv87Letitý boj o licenci na českou mutaci slavné MTV vyhrála v loňském roce společnost CME. Prvotní nadšení zchladila finanční krize a CME v současnosti zvažuje, zda zvládne spustit MTV Czech ještě letos. Je to vůbec reálné?

Informace o tom, že se příští rok na trhu objeví česká mutace hudební a lifestylové stanice MTV, se vynořily už v roce 2004. Tyto zprávy však byly brzy odstaveny k ledu a znovu se o tom, že příští rok se objeví česká MTV, začalo mluvit v loňském září, kdy licenci na vysílání zakoupila společnost CME. Od té doby bylo jasné, že MTV Czech (pracovní název) bude patřit do „novácké“ rodiny společně s TV Nova, Nova Cinema a Nova Sport.

Podle slov generálního ředitele Novy Petra Dvořáka byla česká MTV původně plánovaná na první čtvrtletí tohoto roku. Jenže finanční krize rozmetala plány v prach a v současnosti se opatrně mluví o konci prvního pololetí roku 2009. Důležité je zodpovědět si otázku, zda má smysl v této době spouštět novou televizní stanici. Navíc je v tomto segmentu trhu obrovská konkurence – českému prostředí vévodí hudební stanice Óčko a na satelitu nebo v kabelu běží dalších xy stanic obdobného formátu. Generální ředitel Dvořák už několikrát v rozhovorech mluvil o spuštění české MTV velmi opatrně a značně rezervovaně, souběžně zmiňoval, že v současnosti je potřeba počítat s každou korunou.

Ze střízlivého pohledu vlastně neexistuje důvod, proč se spuštěním MTV Czech spěchat. Diváci počkají. Vždycky počkali. Je také varianta, že se „nováci“ nechají strhnout konkurencí, která rozjíždí jeden kanál za druhým (za necelý měsíc to bude Prima Cool, následovat má Prima Klub). Velkou otázkou zůstává, jestli spustit stanici za každou cenu, nebo raději vyčkat (až poleví finanční krize, až vzroste penetrace set-top-boxů) a udělat MTV Czech pořádně. Nova je zvyklá vyhrávat, jenže s MTV nevstupuje na pole neorané, ale přímo do středu nejtužšího konkurenčního boje. A navíc MTV už zdaleka není tak silnou značkou, jakou byla před léty.

Málo s těmito pochybnostmi zacloumá i skutečnost, že česká MTV v pondělí 16. března spouští internetové stránky a zároveň k tomuto dni zahajuje konkurz na moderátory. Pořád u mě převládá pocit – který není ani negativní ani pozitivní – že českou MTV letos neuvidíme. Stejně tak je i možné, že se ve svých odhadech a pocitech mýlím a v létě budu horečně psát o nové hudební stanici MTV Czech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .