Jak naladíte rádio když nemáte přijímač?

radiovelke1Otázka z titulku se vám může zdát absurdní, ale podobnou zkušenost přece jen zažívají někteří posluchači, zejména důchodci, kteří se nemohou dostat k vysílání své oblíbené stanice. Pro specifické posluchače bude do budoucna potřeba specifické kampaně, aby věděli, že FM/AM rádio již opravdu není jediným způsobem přijmu rozhlasového vysílání, a že je mnoho jiných možností.

Dnes ráno jsem absolvoval poměrně dlouhý rozhovor s jistou paní z Prahy, která se snažila ve své kuchyni naladit vysílání křesťanského Rádia Proglas, leč neúspěšně. Zkoušela různé vyhledávače na internetu, prohlídla si i stránky RadioTV, a tak se dostala ke mně, byť se mylně domnívala, že jsem programovým pracovníkem Rádia Proglas.

A tak jsem se dozvěděl, že místo svého oblíbeného rádia se ji daří naladit jen stanice, které ji nabízejí různé reklamy a koupě auta, o které nemá zájem. Jen po Proglasu v Praze ani stopy. Tak jsem ji po ověření zavolal zpět, že Rádio Proglas skutečně nemá v Praze dostatečný signál, a doporučil ji jiné přijmové platformy – tou nejjednodušší byl DVB-T set top box, který je v Praze pro diváky přijímající terestrické vysílání přímo nutností. Rádio Proglas si to uvědomuje, a zpřístupňuje svůj signál v DVB-T multiplexu společnosti Czech Digital Group.

A tak jsem dotyčné paní chtěl vysvětlit postup, jak si může naladit rádio přes DVB-T set top box, načež jsem se dozvěděl informaci, že ona set top box nemá, protože ji ho syn „zrušil“, aby „nečuměla pořád na televizi“ a mohla se víc věnovat rodině. Jako další alternativu jsem ji doporučil vysílání přes internet. Když se orientuje ve vyhledávání, určitě se dostane  i k on-line streamu. Ani tento postup ale nebyl úspěšný. Dotyčná paní prý potřebuje poslech v kuchyni, a tam počítač s internetem nemá. Což je celkem pochopitelné.

Nicméně další možnosti už nebyly k dispozici. Rádio Proglas prostřednictvím FM není v Praze možné, a dotyčný posluchač jiné platformy odmítá. Tak mě napadlo, zda dnes opravdu stačí už jen běžný rozhlasový přijímač i pro ty nejkonzervativnější posluchačské skupiny. Zřejmě nestačí. Pro specifické posluchače bude do budoucna potřeba specifické kampaně, aby věděli, že FM/AM rádio již opravdu není jediným způsobem přijmu rozhlasového vysílání, a že je mnoho jiných možností – zvláště pro příznivce Rádia Proglas, které se snaží dostat do všech dostupných přijímových platforem včetně DVB-T.

Možná by bylo vhodnější kdyby syn dotyčné paní pochopil, že set top box není vhodný jen pro sledování televize, ale i k poslechu rádia. Jeden levnější model se dvěma reproduktory by se pak hodil i do kuchyně a určitě byl splnil svůj účel alespoň pro dotyčnou posluchačku. Bez vhodného přijímače totiž rádio opravdu nenaladíte.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. dylan

  Zrovna Proglas v Praze jde „bohuzel“ naladit na 97,9. Ono 20 KW ERP z vysoko polozeneho Jestedu (bez vyssich prekazek smerem na Prahu), zle zachytit ve velke casti mesta. Dokonce i samotnem centru mesta – u Narodniho divadla, neni problem za beznou antenu zachytit Plzensky Krasov, Usteckou Bukovou horu (ve 100% kvalite), Jihoceskou Klet, Pardubicke Krasne, samozrejme Liberecky Jested, Chmutovskou Jedlovou horu (100% Q), atd atd. Takze jen vystrcit antenu z okna, malej dipol, nebo jen aspon kus dratu – tak 3 metry ;)

  1. Jose

   Přesně tak. Proglas z Ještědu chodí i na Kladně a v Berouně a všude možně. Včetně celé Prahy. Samozřejmě, tím nelze vyloučit situaci, že je někde v ďolíku, nějak blbě otočená a ještě jí tam jezdí tramvaje a buh ví co a že to doopravdy chytit nedokáže. Nic méně, pak by se asi vyplatilo si třeba nějak pohrát s anténou nebo dát ten přijímač někam k oknu. No prostě chytit by si jí to podařit mohlo… Možná lepší varinata, nežli tam strkat nějaký STB DVB-T se zesilovačem. I když zde je otázka, přes co tedy kouká na televizi ? Pokud tam mají v domě přivedeno DVB-C nebo udělaný nějaký společný rozvod pro příjem DVB-S. Tak tam všude nalezne Proglas taky. Co se pak týče poslechu z netu. Tak poměrně dosti zde diskutuji s panem Barkou, který takový přijímač využívá a zrovna na stránkách PROGLASU byly nejspíše první v ČR /možná s vyjímkou ČRo/ kteří dopodrobna o takovém svém příjmu na nich mají informace, mají tam popsáno, co koupit atd. atd. A takových přijímačů je plno především v německých obchodech, jak jsem se přesvědčil na vánoce osobně, na rozdíl od přijímačů DRM a DAB+. Ale jsou dokonce už i u nás. Takže možná by taková věc byla, to nejlepší řešení. Nehledě na to, že by se tím nedostalo pouze na křesťanský Proglas český, ale řekněme i na stejně zaměřené stanice třeba ze Slovenska atd. Ovšem pochybuji, že by si to nastavila sama, takže to jí nejspíše bude muset udělat její povedený synáček. I když počítám, že pokud je věřící a dochází do nějakého sboru v okolí a nemá to zrovna klub důchodců, tak, že se tam najde někdo, kdo jí poradí, případně jí to i nastaví. V souladu s článkem je totiž fakt v tom, že zatím co Jehovisté drze bouchají na kde jaké dveře a už pár krát jen tak tak utekli tomu, dostat ode mne přes držku. Tak obyčejná křesťané až takto vlezlí naštěstí nejsou. Nic méně, šířit víru a lovit další ovečky považují asi za svoje životní poslání, takže opravdu jsou prostě všude. Včetně toho, že realizovali testy i v DAB. Byli prvním českým rádiem v DVB-S atd. Takže v podstatě je to bezpředmětné. On jí někdo poradí a určitě to lze zařídit aby jí tam Proglas chodil. No prostě může mít počítač klidně v obýváku, stačí když jí někdo modemu zapojí nějaké netové radio. viz. toto je stránka na kterou jsem se teď dostal přímo ze stránek Radia Proglas z sekce internet http://www.revo.co.uk/digital-radio/revo-blik-radiostation.php
   no lípe bude použít asi český který si najdu sám, že ? Třeba tenhle http://technet.idnes.cz/otestovali-jsme-radio-budoucnosti-fm-dab-wi-fi-i-internetove-stanice-1ig-/tec_audio.asp?c=A080702_151838_tec_audio_nyv

  2. Barka

   Bohužel na jedno křesťanské rádio připadá padesát šrotů.

  3. Edison

   Jose: Pokial je doma, tak tento problem si naozaj moze vyriesit, horsie to maju posluchaci v aute. Internetovy prijimac s WiFi, ktory odporucas, je najlepsie riesenie. V podstate moze poskytnut ten isty komfort ako klasicky „tranzistor“. Jediny problem bude asi vyssia spotreba el., ale moze si to pripnut cez adapter, to jej uz snad problem nespravi.

 2. Václav Kadlček

  V Praze jsem měl co dělat abych naladil místní, ale je možné že někde Ženevy jdou, ale ne všechny stanice z nich. Třeba jestli v Praze jde RCL 101,4, který by mohl být leda zašumněn členitostí terénu, tak do Proglasu bude vstupovat KISS na 98,1 MHz!

  1. Jose

   To je pravda, na KISS jsem zapomněl… To je dost blízko… No, jo no to je to šílené a nesmyslné přídělování od RRTV… Říkám, že to na konec dopadne tak, že půjde chytat to, co tak přímo vysílá v ulici bydlícího, protože cokoli z větší dálky bude rušeno jinými a jinými…Ach, jo…To je bordel… Opravdu raději to poslouchat z NETU…

 3. Jan Nový

  naladit ——————-
  1, přes fm tuner + přenosný ,nejlevnější , – horší kvalita pouze živé vysílání ,
  2, podcasting z cd-mptři + přenosný , to nejleší z vysílání , kvalitní zvuk , -nutnost stáhnout pořad z netu , -nutnost mít přistroj co zvládá mptři ,
  3 podcasting z mptrjky do kapsy + přenosný , to nejlepší z vysílání radií, – nutnost stáhnout z netu , – přístup alespon cca 20 min tydně na net , – net
  4,Živé vysílání přes net + slušný zvuk , – nutnost vlastnit a sedet u pc , nelze vzít s sebou nejdražší varianta – pouze živé vysílání ,
  5 , přes Dvb-t + kvalitní zvuk živé vysílání , – nelze vzít s sebou , nutnost sedět u telky
  6 .přes satelit + kvalitní zvuk , – nelze vzít s sebou vyšší pořizovací naklady
  7, přes transirmer- fm modulator + propojíte vaše audio zařízení s rádiem a naladíte jako fm + slušný zvuk , –
  vyberte si :-)))) j …

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .