Sankce pro televize informující o kauze Kuřim byly nutné

radiotv-archiv11Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání píše o mediálním pozadí kuřimské kauzy exkluzivně pro RadioTV.
Regulační orgán udělil České televizi, Nově a Primě statisícové pokuty za zobrazování dětských obětí týrání v kauze Kuřim. Je třeba zdůraznit, že RRTV nedávala pokutu za to, že se ten případ zobrazil. My jsme dávali pokutu za opakované, zbytečné komunikování emocí, které už nemělo informační charakter.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila začátkem července pokuty televizím za vysílání záběrů dětských obětí týrání v tzv. kuřimské kauze. Nejvyšší pokutu, 900 tisíc korun, dostala Prima. Nova by měla zaplatit 600 tisíc korun a Česká televize 200 tisíc korun. Výška pokuty souvisí s četností odvysílaných záběrů.

Samotná kuřimská kauza je poměrně výjimečný případ, nejen fakticky, ale i mediálně. I proto se o výši a oprávněnosti pokut vede polemika. Je třeba zdůraznit, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nedávala pokutu za to, že se ten případ v médiích zobrazil. To je naprosto v pořádku, televize mají právo takové případy zobrazovat. My jsme ale dávali pokutu za opakované, zbytečné komunikování emocí, které už nemělo informační charakter, ale jen tento případ bulvarizovalo.

Televize dostaly předem výstrahu. Protože přes varování pokračovaly dál ve zbytečném zobrazování té kauzy, Rada přistoupila k sankci. Televize se teď mohou vůči rozhodnutí RRTV odvolat k soudu, a nepochybuji o tom, že to udělají. Uvidíme jaký názor bude zastávat soud. Pokud se soud přikloní k názoru Rady, je možné, že televize budou v budoucnu programovat své vysílání zodpovědněji.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .