Diskuze

Strana: [1] 2
Autor Tema: DRM
Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostRe: DRM
on: December 30, 2010, 10:31

Ahoj !
Hele, já měl vyhlédnuté rádio s RDS, ale žena mě nějak přesvědčila, že si ho můžu koupit třeba za dva měsíce.Stejně už dvě rádia mám, ač bez RDS. Zamotala mi hlavu tím, že tenhle telefon má nejen rádio s RDS, ale hlavně i navigaci pro auta i pěší, což jako občasný turista, který si stále rád hraje, což jsem zkrátka uvítal. A audio je v něm paráda, tak jsem ho i trošku naládoval. Na cesy je to šikovná malá věc. Jen je těch blbých -10 C a brzy zase do fajruntu. Hezký nový rok 2011.

Barka
Registrovaný
Příspěvků: 182
PostRe: DRM
on: December 30, 2010, 09:13

Ahoj. Jsem ve stadiu šetření. I když jsem si jaksi sám nadělil věžičku
Onkyo , ale to spíše kvůli flešce a CD. Nějak na mobily nejsem a ani ho
denně nenosím, protože ho považuji za zbytečný, ale v úvahu už jsem ho
bral. Stejně je do jara času dost. Vše OK do nového roku.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostRe: DRM
on: December 29, 2010, 10:40

Tak co Ti ježíšek nadělil za rádio a co to umí :-) ?
Já měl jedno s RDS vyhlédnuté, ale nakonec jsem svolil k mobilu s mnoha funkcemi. Je tam také RDS a k mé radosti mi to na kopečku ukázalo hned asi 115 km vzdálenou německou stanici, zatímco Beat naskočil značkou až za minutu. Bohužel není počasí na pokusy a nevím, proč se některé evidentně silné stanice ( signál maximum) nezobrazí, byť mají RDS znaky, zatímco slabší ( Beat) nakonec i přijde.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostRe: DRM
on: December 1, 2010, 17:26

Taky se měj, a když tak písni, co jsi pořídil, co to umí a co jsi zkrátka ulovil.

Barka
Registrovaný
Příspěvků: 182
PostRe: DRM
on: November 30, 2010, 08:52

Jo ,fajn,měj se.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostRe: DRM
on: November 29, 2010, 20:21

Já tady mám pak ještě Sangean 818, což je sice přenosné, ale už dost velké rádio, které jsem sdědil a je určeno už pro vážný di-xing ( lovci dálek) hlavně na KV. Tak, ať se povede něco pěkného pořídit! RDS je pěkná věcička, ale už mám ta rádia dvě, třetí v mobilu, tak pořád nevím.

Barka
Registrovaný
Příspěvků: 182
PostRe: DRM
on: November 29, 2010, 18:19

Já mám doma starý Crown a tam je citlivost na FM neskutečná. Je to už
30 let staré a větší , takže to není přenosné , ale co to vezme mezi
betonem a železem je neuvěřitelné. A něco tak citlivého si pořídím. Ale
cestovní. Světové přijímače jsou celkem na výběr. Teď ještě pozjišťuji
parametry , zaslzím nad cenou a budu škudlit.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostRe: DRM
on: November 29, 2010, 18:02

Ale jo, koupil jsem asi před 5 lety v Lídlu za 500 Kč pěkný malý tranzistoráček značky Bench. Má to DV,SV,KV snad od 5.95 – 16 MHz a VKV. Jinak i přepinač RX-LX,a přepinač 9KHz či 10 KHz. Ten druhý je tam kvůli tomu, že stanice v Americe mají jinou šířku pásma a kmitočty. Je to takový světový přijímač,že pokud by člověk cestoval, tak aby měl možnost podle potřeby něco místního přijímat. Nemá ale RDS.
Mě zase k pokusům často přivede doma podzimní mlha, případný výlet po republice ( vlak, ubytování) a letní období bouřek většinou nějak prošvihnu, což je škoda. Letos jsem se sápal v červnu na Milešovku a pod kopcem jsem zaslechnul na VKV orientální hudbu. Rozborem nad PC jsem zjistil, že ta chvilka mohla patřit stanici z Istanbulu v Turecku. Jinak se za mlhy obyčejně zaraduji z příjmu klasických bavorských rádií, protože tu jinak chytám jen naše a saské stanice, a pokud vyrazím na kole do konkretních míst, tak i dvě až tři polské. Mluvím samozřejmě o VKV. DV a SV stojí za to v době zimních večerů projet ověřit si, že tam ta rádia jsou, tak, jak jsou uvedena na http://www.mediumwave.de . Většinou jsou to evropské stanice, ale je tam i Alžír či Alexandrie a Dubai.Nejlepší je to otestovat od 23 do 1 hodiny našeho času, protože některé stanice skončí vysílání a jsou slyšet ty napsané vzdálenější. Pod Prahou na 639 KHz se po půlnoci objeví slabě něco ze Španělska ( teď nevím).
A největší dálky jsou samozřejmě na KV. To už chce digitální display (Bench ho má také), znalost kmitočtů, časů, podmínek a aspoň 5 metrovou ( drát) horizontální anténu. Několik těch silnějších jsem tu už také měl. Jo, je to hezký koníček, ale teď se bavím na satelitu některými programy našeho souseda, zvlášť cestopisy, zajímavě vypadající stravou a lidovou hudbou :-)

Barka
Registrovaný
Příspěvků: 182
PostRe: DRM
on: November 28, 2010, 21:59

Některá přenosná rádia mají přepínaní i na dx , což je velká výhoda
a také RDS, ale i bez toho se dá všechno dohledat. Mě spíš jde o to , co
se dá chytit na co největší vzdálenost. Strašně blbnu , když je bouřkové
období a mám v tuneru hned Španěly, Taliány , dokonce Švédy. No , až
to všechno budu mít, tak určitě něčím tady přispěji. Jenom ty penízky
se nějak pomalu dávají dohromady. Dobrou.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostRe: DRM
on: November 28, 2010, 19:08

Tak to vypadá, že si jsme v tomto trošku podobní. Když se podíváš do sekce rádia-polská rádia, tak tam je jednak velké povídání o příjmu VKV stanic ze zahraničí hlavně od sousedů, které se dají chytit na některých místech v republice a také jsem tam zmínil jednu značku laciného rádia, které bych si však nekoupil. Představ si, že stojíš na běžném místě ve vnitrozemí, kde ti burácí saská stanice, která má RDS, víš co to je a ona tam není schopná skočit značka. Přenosná rádia, to je věčný šlágr a člověk dnes chce rychle vědět, co tam má za stanici. Na druhou stranu nemá VKV velký dosah a je tu plno domácích stanic. V mobilu mám kmitočty s názvy stanic VKV, které jsem si tam předem dal, a které se pokusím třeba na výletě identifikovat.
Středovlné stanice se dají při trošce cviku díky seznamu často identifikovat, ale chtělo by to prostě zase něco nového, třeba to DRM. Vždyť tam na SV vtom opravdu často hvízdá, samé úniky, je to zábava na večer či podvečer, pokud člověk neužívá něco jiného a taková kvalitka s jakýmkoliv hudebním programem z větší dálky, by měla něco do sebe. Ovšem, za rozumný peníz. Na netu si jen občas poslechnu třeba africkou, nebo tyrolskou muziku, ale to už musí být. Toho rocku jsem momentálně přejedený,ale když slyším třeba Benny Browna a něco, co se v našich rádiích moc nehraje, tak to potěší. Jinak si známé kapely a jejich skladby podle nálady a chuti žánru pouštím přímo z youtube, pokud se tomu chci věnovat. A mluvené domácí slovo poslechnu většinou v televizi.

Strana: [1] 2