Vysíláme digitálně na běžnou anténu (DVB-T a DVB-T2)

Nejatraktivnější forma televizního příjmu – z pohledu většinového diváka – je příjem na běžnou anténu. Česká republika v roce 2011 ukončila přechod z analogového na digitální televizní vysílání a nyní využívá platformu DVB-T, přičemž do několika let se uskuteční přechod na novější DVB-T2. Z pohledu diváka jde o klasický příjem na běžnou anténu s využitím set top boxu nebo moderního televizního přijímače s integrovaným DVB-T tunerem.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Většina domácností sleduje televizi přes DVB-T

Pokud máte zájem provozovat televizní stanici, je pro vás platforma DVB-T možností první volby. Díky ní oslovíte přes 60 procent českých domácností, přičemž necelých 50 procent využívá DVB-T na svém hlavním televizoru v domácnosti.

DVB-T vysílání vyžaduje licenci, na tu ale máte právní nárok. Hlavní podmínkou je však dohoda s operátorem DVB-T multiplexu (digitální sítě). V České republice jsou k dispozici 4 celoplošné sítě, ty jsou ale kapacitě takřka vyčerpány. Problém s kapacitou vyřeší až přechod na DVB-T2, poté by měl být prostoru dostatek.

Navzdory tomu lze volné programové pozice najít u některých regionálních poskytovatelů televizního vysílání. Ve svých plánech ale počítejte s tím, že celoplošné nebo multiregionální pokrytí přes DVB-T je několikanásobně dražší než vysílání přes satelit nebo v kabelových rozvodech.

Výhody a nevýhody platformy DVB-T

+ Dostupnost na všech přijímačích
+ Dosah na 60% české populace
– Vysoké provozní náklady
– Počet volných programových pozic je omezen (až do přechodu na DVB-T2)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .