RRTV dnes rozhoduje o prodloužení celoplošné licence TV Prima

radiotv222Zatím jen jedenáctičlennou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání dnes čeká dosud nejzávažnější rozhodnutí v její krátké historii. Hodinu po poledni bude hlasovat o žádosti firmy FTV Premiéra o prodloužení licence TV Prima o dvanáct let do roku 2018. Výsledek hlasování bude zveřejněn ve 14:00 na avizované tiskové konferenci přímo v sídle RRTV.

„Rada bude rozhodovat ve středu 2.7.2003 od 13:30 h. Zda a jak rozhodla, oznámí předseda Rady bezprostředně poté na TK o činnosti Rady za prvních 40 dnů v novém personálním složení, která začne ve 14:00 h,“ potvrdil tiskový mluvčí Rady Pavel Barák.

Je licence celoplošná?

Narozdíl od TV Nova, která zdědila plnohodnotnou celoplošnou licenci po bývalém kanálu F1, Prima vybudovala své pokrytí postupně a v současnosti vlastní dvě samostatné licence pro televizní vysílání. Jednu získala v roce 1992 ještě jako televize Premiéra a opravňuje ji k pozemnímu vysílání v Praze a ve středních Čechách. Tato licence byla loni bez problémů prodloužena až do listopadu 2016.

Druhá licence, kterou televize získala v roce 1994 je pouze satelitní a umožňuje Primě distribuovat signál na regionální pozemní vysílače po celém území republiky. Tyto vysílače pak sdílí s regionálními televizemi, které na nich předtím vysílaly samy. Platnost této licence Primě vyprší 28. června 2006.

Na tento problém v květnu nečekaně upozornil premiér Vladimír Špidla a následně ministr kultury Pavel Dostál prohlásil, že Primě celoplošná licence nemůže být prodloužena, protože nikdy žádnou nevlastnila. Problematickou povahu licence TV Prima potvrdil i úřad RRTV, takže Rada musí prozkoumat, zda je licence Primy v souladu se současnou mediální legislativou.

Předchozí Rada prodloužení nestihla

Prodloužením licence TV Prima se zabývala už předchozí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. V rozhodnutí ji ovšem zdržoval spor této stanice s regionálními televizemi DAKR a ZAK. Ty s Primou sdílejí vysílače v západních a severních Čechách a v určených časech mohou vstupovat do jejího vysílání. Prima se ale se zástupci obou televizí nedokázala dohodnout na přesných časech, takže DAKR a ZAK vstupují do vysílání nekoordinovaně a svými regionálními zprávami často přeruší seriály nebo fotbalová utkání.

Současná Rada se problémem prodloužení licence TV Prima zabývá prakticky od svého prvního zasedání. Ze zápisu z posledního jednání vyčteme, „že problémovými okruhy, s nimiž je třeba se vyrovnat, jsou charakter licence s výslovným uvedením satelitní distribuce signálu, interpretace vyjádření ČTÚ k využitelnosti stávajících kmitočtů a také důsledky pro regionální provozovatele a vliv na věc TV3“.

Rada řešila také otázku splátkového kalendáře na zaplacení poplatku 200 milionů Kč, které v minulosti MF ČR povolilo TV Nova. Podle vedoucího úřadu Miloslava Kučery je toto stanovisko MF platné obecně, takže splátkový kalendář bude případně povolen i Primě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .