Prima se soudí s RRTV kvůli pokutě za VyVolené

Prima v pondělí podala k Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí RRTV o udělení pokuty za ohrožení mravní výchovy mládeže pořadem VyVolení. Prima se brání proti první várce pokut ve výši 5 milionů korun, další žaloby budou …Televize Prima v pondělí podala k Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení pokuty za ohrožení mravní výchovy mládeže pořadem VyVolení. Prima se brání proti první várce pokut ve výši 5 milionů korun, další žaloby budou pravděpodobně následovat.

„Jsme přesvědčeni, že se jedná o nezákonné rozhodnutí. RRTV podle našeho názoru nepostupovala s dostatečnou znalostí našeho pořadu, nezjistila řádně skutkový stav a upřela nám základní procesní práva. Pokud RRTV došla k závěru, že porušujeme zákon, měla nám před uložením pokuty zaslat upozornění, ve kterém by specifikovala, v čem porušování zákona spatřuje. Myslíme si ale, že pořad VyVolení, který je vysílaný po 20 hodině, vývoj dětí neohrožuje,“ říká generální ředitel Primy Martin Dvořák.

Předseda RRTV Petr Pospíchal se soudního přezkumu neobává. „To rozhodnutí jsme učinili ve vší vážnosti a odůvodnili jsme jej dostatečně obsáhle, s dostatečným odborným zázemím. Takže se domníváme, že by soudním přezkoumáním mělo naše rozhodnutí projít bez zrušení,“ řekl Pospíchal pro ČTK.

Prima podala žalobu proti pokutě ve výši 5 milionů korun, kterou jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila 4. října za odvysílání reality show ve dnech 19. – 25. srpna 2005. Žaloba Primy není překvapením, tisková mluvčí ji avizovala záhy po udělení pokut: „Nemáme zatím oficiální písemné vyhotovení rozhodnutí RRTV. Až nám bude doručeno, pozorně jej prostudujeme. Lze ale říci, že i v tomto případě se budeme rozhodnutí bránit soudní cestou,“ řekla mluvčí Jana Malíková koncem listopadu po udělení druhé sady pokut.

Zmiňovaná druhá sada pokut je výsledkem správního řízení za VyVolené ve dnech 16.-29. září, které RRTV zahájila 24. října a uzavřela o měsíc později. Tentokrát se účet Primy vyšplhal na 13 a půl milionu korun, ovšem stále nešlo o konečnou částku. Na prvním prosincovém zasedání Rada udělila Primě pokuty v celkové výši 3 a půl milionu za díly z první poloviny října. Lze předpokládat, že tato rozhodnutí nebyla u Městského soudu žalována jen proto, že nabyla právní moci později.

Přestože VyVolení skončili před dvěma týdny, suma 22 milionů nemusí být konečná. RRTV stále neuzavřela správní řízení pro ohrožení mravní výchovy mládeže z poloviny listopadu a na svém příštím zasedání může zahájit ještě další za obsah prosincových pokračování.

Žaloby proti rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání lze očekávat také od Televize Nova, jejíž reality show Big Brother si zatím vysloužila pokuty ve výši 25 milionů korun. „Písemné vyhotovení Rady jsme zatím neobdrželi, tudíž se k uvedenému nemůžeme více vyjádřit. Poté co se seznámíme s podrobným odůvodněním Rady budeme se bránit soudní cestou,“ řekla koncem listopadu tisková mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .