Parlamentní televize dostala od RRTV zelenou

radiotv22Na satelitech by se již letos mohla objevit nová česká televizní stanice. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání totiž udělila licenci společnosti Region Media s.r.o. k provozování televizního vysílání šířeného prostřednictvím družice na dobu 12 let. Předmětem licence je parlamentní zpravodajská televize s názvem 24.cz. Firma Region Media je zpřízněná z provozovatelem zkušebního digitálního multiplexu, který patří do skupiny okolo TV Prima.

Jak vlastně bude televize 24.cz vypadat? „Parlametní televizní vysílání tvoří nedílnou součást projektu T-Government, který je od roku 2003 zařazený v CDG – experimentálním vysílání digitální televize v Praze. V současné době připravujeme přímý přenos modulovaného signálu z Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR satelitem pro území ČR i celé Evropy,“ stojí na internetových stránkách společnosti Region Media. „Je to podobný projekt jako Mlynářův e-Government. Prostřednictvím T-Governmentu chceme televizním signálem propojit Poslaneckou sněmovnu, Senát a Úřad vlády,“ prohlásil v květnu pro RadioTV generální ředitel TV Prima Martin Dvořák.

Satelitní licence je pouze prvním krokem, jak se dostat k divákům. Dalším logickým krokem je zařazení do nabídky kabelových operátorů, což v případě největší UPC nebude problém, protože sama tato společnost iniciovala vznik této parlamentní televize. Tiskový mluvčí UPC František Malina RadioTV potvrdil, že se počítá se zařazením 24.cz jak do satelitní platformy UPC Direct tak do kabelových sítí, zatím ovšem stále není jasné, zda do omezené nebo základní nabídky. „Jsme rádi, že se Region Media chopil iniciativy a vznik parlamentní televize na RRTV prosadil,“ dodává Malina.

V plánu je také digitální terestrické vysílání, dvaapadesátiprocentní vlastník Region Media Leoš Pohl je totiž také předsedou představenstva Czech Digital Group, provozovatele experimentálního digitálního multiplexu v Praze. Právě v jeho rámci by měl kanál 24.cz pozemně vysílat vedle televize Prima, jednoho kanálu veřejnoprávní České televize a metropolitní TV Praha. CDG ovládají majitelé Primy, skupina GES Media Holding.
Jsme rádi, že se Ragion Media chytil inic

Projekt parlamentní televize vznikl na objednávku kabelové společnosti UPC Česká republika. Ta v loňském roce oslovila několik vytipovaných firem s možností zúčastnit se tendru na provozovatele tohoto kanálu. Sama UPC by totiž byla vlastněním licence omezená při případných vlastnických změnách, neboť jakékoli vlastnické přesuny v licencovaných subjektech podléhají předběžnému souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. UPC jako nadnárodní společnost by tak byla českou vysílací radou zbytečně blokovaná. Region Media však podle mluvčího UPC Františka Maliny zvítězila v konkurzu díky tomu, že jako jediná slíbila její zprovoznění do konce letošního roku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .