O analogovou licenci má zájem jen Top TV

S největší pravděpodobností poslední licenční řízení na provozování analogového televizního vysílání velký zájem nevzbudilo. Žádost o vysílání na 28. kanálu z kóty Praha – Strahov projevila pouze společnost United Teleshop, která provozuje stanici Top TV.

Licenční řízení na provozování zemského analogového regionálního televizního vysílání s využitím kmitočtu Praha – Strahov 28. kanál/400W bylo vyhlášeno 16. června s uzávěrkou příjmu žádostí 10. července. Jak serveru RadioTV potvrdil Úřad Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, i třetí den po skončení lhůty eviduje RRTV pouze jedinou přihlášku. Zájem projevila společnost United Teleshop, která se svým teleshoppingovým kanálem tento vysílač krátkodobě využívala již koncem loňského roku.


Důvodem tak slabého zájmu potenciálních provozovatelů je značně omezená doba platnosti licence. Zatímco standardně jsou televizní licence udělovány na 12 let, tato licence bude platná pouze do 30. července 2007. Místopředseda Rady Jiří Šenkýř k vyhlášení tendru uvedl, že vyhlášení na tak krátkou dobu je snahou využít daný volný kmitočet do doby, než budou využiti v nastupujícím digitálním TV vysílání. „Je to snaha jej využít, aby kmitočet nezahálel. Prakticky to znamená, že by provozovatel stanice mohl vysílat tak půl roku,“ řekl Šenkýř.


I když se do licenčního řízení přihlásil pouze jeden uchazeč, na zákonem stanovených procedurách to nic nezmění. Nejdříve tedy proběhné klasické veřejné slyšení, na kterém provozovatel Top TV představí svůj projekt a teprve poté Rada rozhodne o udělení licence. Vzhledem k tomu, že je v řízení jen jediný účastník, pro kterého byl tendr de facto vyhlášen, není důvod, aby se rozhodování jakkoliv protahovalo a Top TV by tedy mohla zahájit ihned po nabytí právní moci tohoto rozhodnutí.


Top TV je v současnosti šířena přes družici, v kabelových rozvodech a v rámci experimentálního digitálního vysílání. Majitelé satelitních příjmačů ji najdou na satelitu Astra 1KR (dříve 2C) (19,2°E) a Astra 3A (23,5°E) a terestricky je šířena v Praze v rámci multiplexu B. Z významných kabelových operátorů šíří program Top TV zatím pouze síť Karneval, která ji zařadila do nabídky Mini. Naladit ji můžete také na internetové adrese www.top-tv.cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .