Nova je blízko multiplexu A; vše má v rukou RRTV

radiotv221Česká Televize se minulý týden dohodla s televizí Nova na společném využití multiplexu A. Dohoda ovšem nestačí, pozici v Áčku musí Nově přidělit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem. Předseda RRTV Petr Pospíchal soudí, že schválení žádosti Novy je možné a dodává, že podle některých mu lze dokonce těžko zabránit.

Česká televize a TV Nova svůj úmysl oznámily minulý pátek společným memorandem. „Pokračující nečinnost v zavádění zemského digitálního vysílání v České republice by mohla mít za následek podstatné omezení té části kmitočtového spektra, která bude v rámci mezinárodní koordinace vyhrazena České republice pro šíření signálu televizního vysílání,“ stojí mj. v tomto memorandu.

O obsazení multiplexu nerozhodují televize, ale RRTV. „Požádali jsme v souladu s mediálním zákonem Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o doplnění licence tak, abychom mohli vysílat i digitálně. RRTV podle našich informací na stanovisko ČTU čeká,“ řekla RadioTV tisková mluvčí TV Nova Veronika Smítková.

Povolení mají zatím jen ČT1 a ČT2

O digitálním multiplexu A, jehož provozovatelem je JTR Management, se původně spekulovalo jako o veřejnoprávním multiplexu, ve kterém by vysílaly pouze Česká televize a Český rozhlas. Zákon o elektronických komunikacích ovšem definoval veřejnoprávní multiplex jako síť s pokrytím 95 procent obyvatelstva a také Česká televize se nechala slyšet, že se vznikem multiplexu veřejné služby počítá až v roce 2007 (viz Česká televize nepovažuje digitální síť A za veřejnoprávní multiplex), kdy proběhně definitivní přeskupení kmitočtův digitálních sítích.

„Rada rezervovala digitální síť A pro Českoou televizi, nešlo o přidělení. Poté zákon o České televizi novelizovaný nepřímo zákonem o elektronických komunikacích stanovil, že pojem veřejnoprávní multiplex se užije pro síť s pokrytím alespoň 95 procent, což rozhodně není v této chvíli případ sítě A. Nedávno Rada po konzultacích s ČTÚ, jak je předvídá zákon o elektronických komunikacích, rozhodla o vyhrazení příslušné části sítě A pro Českou televizi,“ doplňuje Pospíchal.

Nově nahrál ZEK

Televize Nova dává jasně najevo svůj zájem o pozici v multiplexu A již od loňského roku. Její žádost o digitální licenci v multiplexu A RRTV zamítla počátkem ledna. „Rada zamítla žádost společnosti CET 21, spol. s r.o. o změnu souboru technických parametrů pro DVB-T z důvodu, že by změna vedla k neudělení licence na základě veřejného slyšení, neboť udělení tohoto souboru technických parametrů provozovateli jednoho programu by znamenalo neefektivní využití kmitočtového spektra,“ uvedla tehdy RRTV v tiskové zprávě.

Situaci změnil Zákon o elektronické komunikaci a vstřícný postoj České televize, která se nechala slyšet, že s obsazením celého multiplexu A nepočítá. Kromě ČT1 a ČT2, jejichž řádné digitální vysílání v Praze by mělo být zahájeno příští týden, může totiž nasadit již jen kanál ČT24, zatímco multiplex pojme až šest a při snížení kvality dokonce osm televizních kanálů.

„Rada to teprve bude řešit, ale vzhledem k tomu, že se v této chvíli nejedná o veřejnoprávní multiplex a rovněž vzhledem k tomu, že tato síť není zcela obsazená a také vzhledem k tomu, že na základě ustanovení 24a, které do vysílacího zákona dorazilo přes zákon o elektronických komunikacích, je možné transformaci vysílání pro digitální vysílání provést, myslím si, že je to možné, podle některých tomu dokonce stěží lze zabránit. Ale uvidíme, Rada ještě nerozhodovala,“ naznačuje další vývoj Pospíchal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: