Další pokuty za Big Brothera, RRTV řeší i VyVolené

RRTV se na svém posledním vysílání opět zabývala možným ohrožením mravní výchovy mládeže vysíláním reality show. Televizi Nova udělila další milion a půl pokuty za loňského Big Brothera, s Primou zahájila sedm nových …Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém posledním vysílání opět zabývala možným ohrožením mravní výchovy mládeže vysíláním reality show. Televizi Nova udělila další milion a půl pokuty za loňského Big Brothera, s Primou zahájila sedm nových správních řízení pro možné porušení zákona ve druhé řadě VyVolených.

Více než čtvrt roku po skončení reality show Big Brother Rada udělovala další pokuty za porušení § 32 odst.1 písm. g), kterého se Nova měla dopustit vysíláním pořadů ohrožujících fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých v době od 6:00 do 22:00 hodin. Radě konkrétně vadila prezentace vulgárních výrazů a dalších obsahově nevhodných pasáží v pořadu ve dnech 24. listopadu a 4. prosince, za které udělila pokutu půl milionu, resp. milion korun.

Nova vyfasovala za Big Brothera ještě jednu pokutu, která ovšem nesouvisí s ohrožením dětí a mládeže. Za nedodržení zákonného odstupu dvou reklamních bloků dne 5. října bude muset zaplatit 100 tisíc korun. V minulosti RRTV nadělila Nově za tuto reality show pokuty ve výši více než 40 milionů korun a televize se proti těmto rozhodnutím odvolala k Městskému soudu v Praze.

Primě hrozí dalších sedm pokut

Ačkoliv Prima v průběhu první řady vyvolených dokázala s regulátorem najít společnou řeč a v jejím závěru již pokuty nedostávala, druhá řada této reality show vzbudila opět zvýšenou pozornost RRTV. Na posledním zasedání bylo zahájeno šest správných řízení pro možné porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona.

Jedná se o pořady vysílané ve dnech 27. února až 5. března, kdy mohlo dojít prezentací časté konzumace alkoholu a kouření jako vhodné každodenní součásti života mladých úspěšných lidí k ohrožení fyzického, psychického nebo mravního vývoje dětí a mladistvých. Ve dvou případech Rada našla navíc možné prvky jednání pod vlivem alkoholu ponižujícího lidskou důstojnost.

Sedmé řízení s VyVolenými se netýká mládeže, ale faktu, že Prima zřetelně zvukově či obrazově neoddělila reklamu na Fernet Stock Citrus. Také účet Primy za reality show je vysoký, sankce již přesáhly dvacet milionů korun a i Prima se proti nim brání soudní cestou.

Za ohrožení fyzického, psychického nebo mravního vývoje dětí a mladistvých může Rada dle zákona udělit pokutu do výše deseti milionů korun. V posledních měsících přitom za tyto prohřešky udělovala pokuty v rozmezí od půl do tří milionů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .