V multiplexu A bude ČT1, ČT2, ČT24 a Nova

radiotv221O obsazení digitálního multiplexu A je rozhodnuto. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém dnešním zasedání schválila žádost Televize Nova, která po dohodě s Českou televizí požádala o pozici v multiplexu s největším pokrytím. RadioTV to potvrdil předseda RRTV Petr Pospíchal. Programy ČT1 a ČT2, které získaly povolení k řádnému vysílání již koncem léta, tak v multiplexu A doplní zpravodajský kanál ČT24 a Televize Nova.

Rozhodnutí RRTV přišlo na poslední chvíli. Komerční digitální vysílání totiž společnost JTR Management, která je provozovatelem digitálního multiplexu A, plánuje spustit již tento pátek. Do konce letošního roku bude pokryta pouze Praha a střední Čechy, do Brna a Ostravy by měl digitální signál dorazit v prvním pololetí roku příštího.

Zařazení Novy do multiplexu A umožnila mj, dohoda s Českou televizí, která prozatím nemá, čím čtvrtou pozici zaplnit. „Pokračující nečinnost v zavádění zemského digitálního vysílání v České republice by mohla mít za následek podstatné omezení té části kmitočtového spektra, která bude v rámci mezinárodní koordinace vyhrazena České republice pro šíření signálu televizního vysílání,“ prohlásily obě televize ve společném memorandu. (více v článku Nova je blízko multiplexu A; vše má v rukou RRTV).

Informace o zařazení Televize Nova do multiplexu A je zajímavá v kontextu dnes potvrzených plánů České televize ohledně spuštění sportovního kanálu. Pokud jej bude veřejnoprávní televize chtít zařadit do multiplexu A, tak z něj bude muset být Nova vyřazena nebo se počet vysílaných programů rozšíří na pět, což mírně zhorší jejich kvalitu. „Ano, sportovní kanál by měl být v multiplexu A. Televize Nova by se vysílání sportovního programu ČT dotknout nemělo,“ řekl RadioTV tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

V digitálním multiplexu se objeví také několik rozhlasových stanic. Předběžně se očekává, že do něj Český rozhlas nasadí programy ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo Česko a D-Dur. Podle informací serveru Digizone.cz má o vstup do multiplexu A zájem i Frekvence 1, předseda RRTV Petr Pospíchal ovšem RadioTV sdělil, že Rada zatím žádnou podobnou žádost na stole nemá.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: