Teplotní inverze přináší potíže s rušením a vzdálený příjem

Dispečink Českých Radiokomunikací dnes zaznamenal zvýšený počet dotazů a stížností na zhoršený příjem televizního vysílání. Důvodem rušení však není technická závada na straně Českých Radiokomunikací, ale meteorologický jev zvaný teplotní inverze. První stížnosti na dálkový příjem německých vysílačů registrovaly dispečinky Českých Radiokomunikací včera, a to převážně v oblasti Tanvaldu a Mimoně. Z inverze mají naopal radost příznivci vzdáleného příjmu, na našem území jsou zachytitelné signály z poloviny Evropy.

Inverze se vyskytuje pravidelně v podzimních a zimních měsících a mění fyzikální vlastnosti vzduchu, což má za důsledek abnormální šíření elektromagnetických vln. Může se tedy stát, že diváci zachytí vysílání z jiných evropských států anebo českých vysílačů vzdálených až stovky kilometrů, které ruší signál místního vysílače, který divák přijímá. První stížnosti na dálkový příjem německých vysílačů registrovaly dispečinky Českých Radiokomunikací včera, a to převážně v oblasti Tanvaldu a Mimoně. Dnes se však rušení vyskytuje na celém území České republiky, nejvíce ohlasů evidují v krajích Ústeckém a Libereckém, a také v severních oblastech Královehradeckého kraje.


Inverzní počasí způsobuje problémy s příjmem televizního vysílání napříč celou Evropou. „Stejné problémy nyní řeší naši kolegové v celé střední Evropě. Rušení vlivem inverze bohužel nelze nijak předejít,“ řekl dnes Martin Roztočil, ředitel Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací. Dle aktuálního meteorologického výhledu by mělo dojít ke změně počasí v průběhu víkendu, kdy se dá očekávat zmírnění případně zánik rušení dálkovým příjmem.


Zatímco běžného diváka inverze obvykle nepotěší, DXeři nebo-li příznivci vzdáleného příjmu mají v případě teplotní inverze žně podobné jako v případě letní Es vrstvy. Na klasickou anténu lze přijímat rádia, televize i celé digitální multiplexy vzdálené stovky kilometrů. Podle informací specializovaných serverů www.satcentrum.comwww.digizone.cz dnes bylo možné v plné kvalitě ladit rádia z Balkánu či televize ze Skandinávie, které jsou vzdušnou čarou vzdáleny téměř 1000 kilometrů. Standardní dosah VKV rozhlasu či televizního vysílání obvykle i při vysokých výkonech nepřekračuje 150 kilometrů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .