Radiokomunikace testují DVB-T v Brně

radiotv22Digitální televize se vrátila do Brna dříve, než se čekalo. Přestože se oficiální provoz DVB-T na Brněnsku plánuje až na počátek února, obyvatelé Brna mohou digitální televizi sledovat již od středy. Testovací vysílání …Digitální televize se vrátila do Brna dříve, než se čekalo. Přestože se oficiální provoz DVB-T na Brněnsku plánuje až na počátek února, obyvatelé Brna mohou digitální televizi sledovat již od středy. Testovací vysílání řádného digitálního televizního vysílání ve formátu DVB-T zde totiž zahájil provozovatel multiplexu A, společnostRadiokomunikace, a.s.

Stejně jako v Praze a části středních Čech budou Radiokomunikace přenášet televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur, Rádio Česko a Frekvence 1, jak stanovila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Nový vysílač včetně nové vysílací antény je umístěn na kótě Hády, která se nachází na severovýchodním okraji Brna. Druhý z vysílačů koordinovaných pro Brno, tedy kóta Barvičova, zatím spuštěn nebyl. Jeho uvedení do provozu je plánováno až v souvislosti se zahájením ostrého vysílání počátkem února.

„Slíbili jsme, že diváci v Brně budou moci sledovat digitální televizi od února, tímto testovacím vysíláním jsme tedy v předstihu. Je to zkrátka náš dárek k vánocům,“ uvedl Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. Dodal, že dostatečný signál by měla mít i většina domácností některých okolních měst a obcí (např. Kuřim, Židlochovice, Pohořelice).

„Podle našich výpočtů by mělo mít možnost vysílání sledovat na dobrou venkovní přijímací anténu kolem 630 000 nových diváků. V některých blízkých brněnských lokalitách by úroveň signálu měla dovolit i příjem na vnitřní teleskopické antény, neboť právě systém digitální televize umožňuje mít na tyto „pokojové“ antény kvalitní obraz nerušený „duchy“ na rozdíl od příjmu analogového,“ řekl Roztočil s tím, že diváci mohou použít pro příjem digitálního vysílání stejnou anténu, kterou používají dnes pro příjem TV programu Prima, který je vysílán ze stejné lokality.

Testovací vysílání, které předchází ostrému vysílání slouží podle Radiokomunikací zejména k porovnání teoretických výpočtů pokrytí Brna a okolí a prakticky zjištěného stavu. Vysílání běží v UHF pásmu na kanále 40, a to s vyzářeným výkonem 10 kW.

„Na základě dohody se společností Radiokomunikace a.s. si od čtvrtka 22. prosince 2005 od 12 hodin mohou i diváci v Brně a okolí, vybaveni přístroji pro příjem digitálního vysílání DVB-T (tzv. set top boxy), naladit digitální zemské vysílání v rámci multiplexu A na 40.kanálu. Toto vysílání prozatím umožní příjem programů ČT1, ČT2 a zpravodajského kanálu ČT24. Začátkem měsíce února 2006 pak bude rozšířeno o nový sportovní kanál ČT4 Sport,“ uvedl v oficiálním prohlášení tiskový mluvčí České televize Martin Krafl. Sportovní kanál ČT4 Sport by měl zahájit vysílání v předvečer zahájení ZOH v Turíně 9. února. S tímto datem se počítá také ohledně spuštění digitálního vysílání na Ostravsku. Více v článku Ota Černý: ČT Sport pojede 18 hodin denně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .