HBO 2 a TV Prima na UPC Direct

radiotv222Příznivci satelitní platformy UPC Direct se mohou tento týden těšit hned ze tří přírůstků ve své programové nabídce. Včera se na Directu objevil dlouho očekávaný prémiový kanál HBO 2 a dnes došlo k události ještě většího významu. Poprvé se v nabídce UPC Direct objevila jedna z našich celoplošných terestrických televizí. A do třetice dobrá zpráva pro maďarsky hovořící obyvatele Česka a Slovenska: na 32. pozici UPC Direct byl zařazen program maďarské soukromé stanice Hir TV.

HBO 2 jen pro předplatitele HBO

V paketu UPC Direct na satelitu Astra 1G se HBO 2 objevil už minulý týden, byl však pouze v anglické a maďarské verzi. V pondělí, na kdy byl start českého HBO 2 naplánován, byl na satelitu skutečně aktivován další kanál s označením HBO 2. Nevysílal ale žádný program, podle serveru satcentrum.cz údajně kvůli poruše na centrále v Holandsku.

Signál HBO 2 se tak v nabídce UPC Direct objevil až včera v 14:00. Abonenti systému UPC Direct, kteří požívají dotované příjmače značky Philips, jej najdou vedle HBO na 7. kanálu, který si UPC uvolnila před měsícem, když posunula Hallmark na 8. a Spektrum na 9. kanál. HBO 2 ovšem mohou sledovat jen předplatitelé původního HBO, pro které je toto rozšíření zdarma. Diváci se základní nabídkou se setkají s obvyklou informací „nejste oprávněni sledovat tento program“.

Filmový placený kanál HBO 2 pro Česko, Slovensko a Maďarsko získal licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání koncem srpna. Vzhledem k tomu, že se jedná o program pro tři země, žádala RRTV o vyjádření regulační orgány v obou dalších státech. Základní charakteristika programu podle licenčních podmínek je obdobná jako u původního HBO. „Hrané filmy 89,5%, koncerty 1,5%, filmové profily 2%, seriály 1%, přestávky (upoutávky) 6% (vše cca). 10% evropské tvorby, z ní nejméně 10% tvorby ne starší 5 let, ve filmech prvky různých kultur,“ upřesnil mluvčí RRTV Pavel Barák.

Prima je jednička

Dnes v dopoledních hodinách se na UPC Direct objevil další nový program. Na dosud volné první pozici příjmačů Phillips je nyní k dispozici signál TV Prima. Jde o historický mezník, protože české celoplošné terestrické televize se vždy zařazení do platformy UPC Direct usilovně bránily. TV Nova o tom dodnes nechce ani slyšet a hudbou vzdálené budoucnosti je i možnost zařazení ČT1 a ČT2. V první dvacítce předvolených programů na UPC Direct každopádně zbývají poslední dvě volné pozice. Jde o kanály 3 a 4, které si UPC ponechává jako rezervu.

„TV Prima není součástí placené nabídky satelitní digitální televizní služby UPC Direct. Předplatitelé služby UPC Direct ve své většině získávají signál TV Prima, ČT a TV Nova terestrickou cestu. Ve snaze vyhovět požadavkům těch diváku UPC Direct, kteří nemají možnost přijímat signál TV Prima prostřednictvím televizní antény, se obě strany pouze dohodly o dopravě signálu TV Prima i pomocí digitální platformy DTH. Jde o tzv. dokrytí a služba UPC Direct se stala jednou z mnoha platforem, které jsou využívány pro zabezpečení pokrytí území České republiky signálem této televize,“ dodává mluvčí UPC Karel Malina.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .