ČTÚ zveřejnil podobu tří multiplexů pro přechodné období

radiotv22Český telekomunikační úřad zveřejnil prakticky finální podobu kmitočtových koordinací pro přechodné období zavedení digitálního televizního vysílání. Multiplexy nazvané A, B a C ani zdaleka nepokrývají celé území republiky, ale žádné zásadnější doplňování nebo změny uvedených kmitočtů již nelze očekávat. K dnešnímu datu se ve třech multiplexech podařilo úspěšně zkoordinovat celkem 70 kmitočtových pozic.

„Další možné kmitočtové pozice pro digitální vysílání na území ČR již nejsou k dispozici a veškeré možné změny lze provádět pouze v rámci zkoordinovaných parametrů.
Veškeré úsilí evropských regulačních orgánů je již soustředěno na plánování definitivních kmitočtů pro digitální vysílání DVB-T, které vyvrcholí přijetím příslušných závěrů v rámci druhé části regionální konference ITU v polovině roku 2006,“
stojí v tiskové zprávě ČTÚ.

Tři multiplexy zkoordinované pro přechodnou dobu digitálního televizního vysílání DVB-T budou pravděpodobně přiděleny třem současným držitelům licencí pro provoz digitálních sítí, tedy Českým Radiokomunikacím, Czech Digital Group a Českému Telecomu. Kdo získá nejlukrativnější multiplex A můžeme jen spekulovat, na rozhodnutí regulačního orgánu si ještě nějakou dobu počkáme.

Multiplex A

Multiplex A je v současnosti nejzajímavějším artiklem, pokrývá všechna krajská města včetně jejich širokého okolí. Zvlášť Morava a Slezsko je pokryta velmi dobře.

Multiplex B

Multiplex B je pravděpodobně nejméně kvalitní, kromě Prahy a Brna nepokrývá žádnou z velkých aglomerací.

Multiplex C

Multiplex C nabízí velmi slušné pokrytí v Čechách, ovšem Morava je jím s výjimkou Brna a Olomouce prakticky nezasažena.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .