ČRa začínají budovat první digitální TV multiplex s celostátním pokrytím

radiotv22Praha, 16. července 2004 – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) včera Českým radiokomunikacím přidělil sadu frekvencí, které společnosti umožní vybudovat první multiplex pro digitální televizní vysílání v systému DVB-T. Multiplex ČRa bude mít největší pokrytí a v této etapě by měl pokrýt území, na kterém žije 77% obyvatel České republiky.

„V Praze můžeme s řádným digitálním TV vysíláním začít ihned, v Brně a Ostravě během 4 měsíců a do roka dokážeme pokrýt většinu České republiky,“ řekl dnes Ing. Miroslav Čuřín, předseda představenstva a generální ředitel ČRa. Podle něj se budou náklady na vybudování multiplexu pohybovat v řádu stovek miliónů Kč a nižším než 1 miliarda Kč. Tyto relativně nízké náklady vyplývají s existující vysílací sítě ČRa, ze které bude společnost moci využít až 60% svých současných vysílacích budov a anténních nosičů. „Většina diváků nebude muset ani přesměrovat antény,“ uvedl Čuřín jednu z hlavních předností multiplexu ČRa. Mezi dalšími výhodami společnosti oproti konkurenci jsou podle něj zkušenosti s televizním a rozhlasovým vysíláním od roku 1963, vlastní infrastruktura a existující tým zaměstnanců, kteří se na zajišťování televizního a rozhlasového vysílání v současné době podílejí. Nezanedbatelná je podle ČRa také nižší zátěž životního prostředí, protože společnost bude muset stavět jen minimum nových vysílacích věží. „Cena za přenos jednoho digitálního TV programu se bude pohybovat v řádu desítek miliónů Kč ročně,“ uvedl předseda představenstva ČRa.

České radiokomunikace jako první v roce 2000 zahájily experimentální digitální televizní vysílání v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). V jeho rámci vysílají ze dvou vysílačů v Praze pět televizních programů (TV Nova, ČT1, ČT2, Prima, Óčko) a 4 rozhlasové stanice (ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Frekvence1). Statistický multiplex, který ČRa jako jediné provozují, umožňuje zlepšit kvalitu vysílaných programů. Pouze ČRa ve svém multiplexu provozují interaktivní služby se zpětným kanálem. ČRa také jako jediné experimentovaly s digitálním rozhlasovým vysíláním v systémech T-DAB (Terrestrial – Digital Audio Broadcasting) a DRM (Digital Radio Mundial). Současně se ČRa podílejí na vývoji Dopravního informačního systému RDS-TMC, který má pracovat na platformě digitálního rozhlasového vysílání. „Celkem jsme do experimentů v oblasti digitálního televizního a rozhlasového vysílání investovali 34 miliónů Kč,“ řekl Ing. Čuřín. Společnost také zajišťuje digitální distribuci televizního signálu pro TV Nova a Prima TV.

Nástup digitální televize bude podle ČRa rychlý. „Lidé budou chtít přijímat více programů a využívat doplňkové služby,“ míní generální ředitel společnosti. Podle odhadů vycházejících z údajů od prodejců set-top boxů si individuální příjem experimentálního digitálního TV vysílání pořídilo v Praze a blízkém okolí přibližně již 8000 uživatelů. Prostřednictvím kabelových televizí, které přebírají signál experimentálního digitálního TV vysílání do své místní distribuce, sledují digitální televizi již statisíce uživatelů.

Co je to digitální TV vysílání?

Digitální TV vysílání znamená přechod na kvalitativně zcela novou úroveň. Je to asi jako rozdíl mezi gramofonovou deskou a kompaktním diskem. Informace už nebude přenášena jako spojitý signál, ale jako soubor jedniček a nul. Pro normálního diváka to bude znamenat především:

  • Možnost rozšíření programové nabídky, protože na frekvencích, kam se dosud vešel jeden TV program, jich bude moct být čtyři až pět, v budoucnosti případně i více.
  • Drtivé většině diváků se zvýší kvalita obrazu i zvuku, např. zcela zmizí tzv. „duchy“.
  • V rámci digitálního TV vysílání budou poskytovány tzv. doplňkové služby jako je elektronický programový průvodce, superteletext, TV mail, hry, interaktivní služby a další.
  • Bude možné používat skutečně přenosné TV přijímače, protože kvalita příjmu signálu se výrazně zvýší – TV přijímač tak bude možno přemisťovat stejně dobře jako dnes např. rozhlasový přijímač.
  • Nezanedbatelné také je, že výkon vysílačů se ve srovnání s dnešním analogovým vysíláním až pětkrát sníží.

Co bude přechod na digitální TV vysílání znamenat pro běžného diváka?

V počátku nemusí znamenat vůbec nic. Souběh analogového a digitálního TV vysílání se přepokládá v délce 8-10 let, takže diváci mohou po tuto dobu zůstat u současných antén a TV přijímačů a nic se pro ně nezmění. Pokud budou chtít přejít na příjem digitální TV, stačí si zakoupit tzv. set-top-box. Ten převede digitální TV signál do podoby, kterou jsou schopny zobrazit současné analogové TV přijímače. Současné ceny set-top-boxu se pohybují v rozpětí 3500 – 10 000 Kč. Pro srovnání je možno uvést, že když v 70. letech zahájil vysílání 2. program České televize, bylo nutno si pořídit ke starším TV přijímačům tzv. konvertory, které tehdy stály mezi 1100 – 2000 Kčs. Vzhledem k výši současných platů tak set-top-boxy vycházejí vlastně levněji. Další možností samozřejmě je zakoupit si zcela nový televizor, který už příjem digitálního TV signálu umožňuje sám o sobě. Ty jsou v současné době již v prodeji v cenách cca 20 000 Kč. Na území ČR je již vyrábí např. plzeňský Panasonic pro německý trh.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .