CDG chce pokračovat v experimentu i příští rok

radiotv22Společnost Czech Digital Group, která provozuje digitální multiplex B, požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o prodloužení licence ke zkušebnímu vysílání i v roce 2006. Zároveň žádá radu o souhlas s hybridním vysíláním, tedy se řádným vysíláním Primy a zkušebním provozem dalších stanic. Současná experimentální licence vyprší v prosinci 2005. „CDG požádala radu o souhlas s provozem hybridního systému,“ řekl dnes ČTK předseda představenstva CDG Leoš Pohl.

CDG žádá radu o povolení na dobu do udělení řádných televizních licencí k digitálnímu zemskému vysílání. Provozovatel multiplexu B chce ze své sítě vyřadit programy, které se již vysílají v jiných sítích a nahradit je novými programy. „Zájem o zařazení do sítě B v experimentálním vysílání projevilo Óčko, společnost Region Media s programem 24.cz a společnost První zpravodajská s programem TA3,“ uvedl Pohl. V síti B by v rámci digitálního experimentu měla vysílat i Top TV a rozhlasové stanice Radio Proglas, Radio Classic FM, Evropa 2 a Expresradio.

{img id=109 align=right border=1}Podle magazínu Parabola.cz odůvodňuje Czech Digital Group svou žádost zejména tím, že plné obsazení všech programových pozic zajistí efektivní hospodaření s kmitočtovým spektrem. Dále upozorňuje na počet prodaných set-top-boxů a nebezpečí, že by neprodloužení experimentálního vysílání mohlo vážně otřást důvěrou občanů v digitalizaci. CDG argumentuje také tím, že podmínky telekomunikační licence ukládají zařadit minimálně čtyři televizní programy a provozování jen jednoho televizního programu na celé síti by pro obě strany bylo vysoce neefektivní.

O konečném obsazení multiplexu B by měla v nejbližších týdnech rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která opakovaně avizovala své plány představit vlastníky digitálních licencí v multiplexech B a C do konce letošního roku. I kdyby se tak stalo již na příštím zasedání Rady, žádost CDG nepostrádá smysl, protože vlastníci licencí dostanou roční lhůtu na přípravu vysílání.

Společnost Czech Digital Group provozuje v současnosti experimentální vysílání pouze na 46. kanále v Praze a okolí. Jednofrekvenční sít tvoří vysílače Strahov, Ládví a Zelený Pruh. Signál pokrývá kromě hlavního města části severních okresů Středočeského kraje. V rámci experimentálního vysílání jsou šířeny programy ČT1, ČT2, ČT24, TV Nova a Top TV. Televize Prima již získala povolení k řádnému vysílání. Více v článku RRTV pustila TV Prima do DVB-T multiplexu B.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .