Zpravodajství českých TV stanic: Mění se lidé i vzhled relací

S nástupem nové televizní sezóny dojde ve zpravodajství tří hlavních tuzemských televizí k viditelným i zákulisním změnám. Kromě některých tváří projdou obměnou studia zpravodajských pořadů i jejich znělky. Na Primě dokonce provedli změnu na postu nejvyšším. V sobotu se ujal zpravodajského žezla Pavel Zuna. Jednotlivé změny budou na naše obrazovky vstupovat postupně.

První záříjový víkend přinesl výraznou vizuální obměnu všech čtyř kanálů České televize. Stranou nezůstalo ani její zpravodajství. Nové znělky pořadů, upravený newsroom, sladěná grafická výprava či do nového konceptu předělaná a zapadající zpravodajská lišta na ČT24 – s tím vším se diváci od soboty setkávají.


Časy zpravodajských relací a moderátoři vesměs zůstali. Jedinou výjimkou je odchod Jana Němce z křesla moderátora Událostí, komentářů. „Němec z televize neodchází, pracovat bude na ČT 24. Je to nesmírně kvalitní moderátor s velkou budoucností, každý ale občas musí nabrat vzduch,“ prohlásil v Lidových novinách ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize Zdeněk Šámal. Změna se nedotkla Němcovy kolegyně Daniely Drtinové, která se v moderování pořadu bude střídat s Jakubem Železným. Ten do konce prázdnin uváděl Dobré ráno s ČT. S diskuzním pořadem na Kavčích horách už má zkušenosti. Od září 2002 moderoval sobotní polední politickou diskuzi Špona.


Šámal také v LN naznačil, že se od ledna může změnit vysílací čas, stopáž i náplň komentovaných Událostí: „Budeme se s programovou ředitelkou ČT Kateřinou Fričovou bavit o prodloužení Událostí, komentářů o deset minut a jejich přesunu do pozdějšího času.“ Pořad totiž po lednovém přesunu z prvního kanálu se začátkem o půl jedenácté na kanál druhý se startem v jedenadvacet hodin přišel zhruba o polovinu diváků. Nyní ho většinou sleduje okolo čtvrt milionu zájemců.


Do nové budovy se do konce roku přesune zpravodajství televize Nova. V objektu v areálu barrandovských ateliérů se nyní intenzivně pracuje. „Nejpozději na začátku příštího roku z budovy začneme reálně vysílat,“ odhadl generální ředitel stanice Petr Dvořák. Během podzimu také začne Nova své příspěvky připravovat a archivovat ve vysokém rozlišení (HD kvalitě).


Před prázdninami proběhl obsáhlý konkurz na nové moderátory zpravodajství. To, že by se měly obměnit tváře večerních Televizních novin, nikdo z vedení stanice nechce prozatím komentovat. Ředitel Dvořák velmi opatrně na tiskové konferenci naznačil, že by se v nejsledovanějším tuzemském pořadu „měla projevit řada dalších změn“. Jednou z nich by měla být obměna grafické výbavy jednotlivých pořadů. Kromě znělek či úpravy studia bude mít Nova i nový vlastní typ písma v titulcích, tabulkách apod.


Délka půlhodinových Televizních Novin se prozatím měnit nebude. I tak je kvůli její bezkonkurenční sledovanosti Nova spolu se sportem, počasím a reklamním breakem uměle protahuje až o deset minut, aby diváci plynule zůstali u hlavního večerního pořadu, neboť na ostatních stanicích již primetimeové relace začaly.


Vedení stanice je zatím velmi spokojeno s výsledky Odpoledních TN, které se do programového schématu dostaly podle vzoru sesterské rumunské stanice PRO TV. Poprvé se objevily letos 5.února a úspěšně se etablovaly. Stanici dokáží zajistit ve svém čase (všední dny od 17 hodin) nadpoloviční zájem publika. V některých dnech dokáží vystoupat dokonce až nad šedesátiprocentní podíl na trhu.


Zatím nejméně změn divákům své zpravodajské relace představila televize Prima. Ale i u ní se jich v následujících týdnech dočkají. První zásadní vlaštovkou, která je předzvěstí brzkých inovací, je angažování Pavla Zuny do funkce šéfa zpravodajství od prvního září. Ostřílený profesionál s bohatými zkušenostmi z České televize i Novy vystřídal Jiřího Závozdu, který zpravodajství stanice vedl sedm let.


Zuna, který své zkušenosti sbíral na vedoucích pozicích i před kamerou coby redaktor a moderátor, se bude pokoušet nově nastartovat primácké 1.zprávy. Ty doplatily na lednový přesun konkurenčních Událostí České televize na stejný vysílací čas. Do konce minulého roku si hlavní zprávy TV Prima zaplo i více než milion diváků, letos se výsledky sledovanosti pohybují v rozmezí půl milionu až sesti set tisíc zájemců.


Stejně jako obě konkurenční stanice, i Prima se v průběhu následujícíh týdnů převlékne do nového grafického kabátu a změnám neuniknou ani její zpravodajské pořady.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .