Velký IQ Test národa 2003 – ohlas u diváků a vítězství učitelů

radiotv222Programová událost roku TV NOVA předčila očekávání. Velká tříhodinová show, během které si občané ČR změřili své IQ, zaznamenala mimořádný ohlas.

V dramatickém souboji ve studiu na Barrandově nakonec zvítězili učitelé před policisty. Třetí skončily celebrity.
Diváků, kteří se pro hru registrovali přes internet bylo 87 333 a v průběhu přímého přenosu se stránky www.testnaroda.cz staly podle nezávislých zdrojů (navrcholu.cz) vůbec nejnavštěvovanějším servrem.
Mobilní telefon pro účast v testu použilo dalších 13 366 diváků.
Pro srovnání lze uvést, že v SRN se registrovalo kolem 120 000 internetových diváků a v Portugalsku 8 000.

Zatímco celebrity skončily celkově na třetím místě, ti nejlepší z nich dosáhli mimořádných výsledků: nejvyšší IQ z celebrit má hudebník a moderátor Ondřej Hejma se 140 body, druhý lékař Roman Šmucler prokázal IQ 138,4 a třetí ministr životního prostředí Libor Ambrozek 138,2 bodů.
Výsledky byly celkově velmi těsné a často mezi hodnocenými skupinami rozhodovaly až setiny rozdílu.

Test IQ, který pro TV NOVA připravilo mezinárodní sdružení lidí s nadprůměrným IQ MENSA ČR, byl podle propozic a licence pořadu v pretestech kalibrován na obyvatele Česka. V hypotetickém srovnání s okolními národy Češi, Moravané a Slezané prokázali i při obtížnosti srovnání nadstandardní IQ.

Němci například prokázali IQ 111 bodů registrovaných účastníků, Nizozemci 109. Těm, kteří se registrovali v ČR bylo naměřeno v průměru přes 115 IQ bodů.

Ihned po skončení pořadu rozhodlo vedení TV NOVA, že v podobných testech bude pokračovat a další se na obrazovce TV NOVA objeví již na podzim.

Petr Kostka

tiskový mluvčí TV Nova

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .