Sváteční obrazovky zaplaví filmy a seriály, svátky připomene ČT1

Dva sváteční dny v kombinaci s následujícím víkendem přinutily všechny celoplošné stanice k tradičnímu nasazení zvláštního programového schématu. Do vzájemného souboje o diváka nasadily filmové tituly, zábavné pořady i seriály. Pořady přímo související s cyrilometodějským svátkem či výročí upálení Mistra Jana Husa nabídne jen Česká televize a Prima.Na letní schéma přešly televizní stanice teprve o uplynulém víkendu a hned do něj zasáhne mimořádné dvoudenní vychýlení ze zaběhnutých stereotypů. Komerční stanice opustí všednodenní porci zahraničních seriálů, které pravidelně ovládají Novu a Primu od časného rána až do podvečera a nasadí pro změnu schéma „film za filmem“.

Atraktivnější tituly z domácí i zahraniční produkce si však schovávají na divácky silnější sezónu a tak se povětšinou setkáme s reprízami již mnohokrát vysílaných titulů. Nova, mající výhodu v uzavření dlouhodobé smlouvy na vysílací práva pro oblíbené tuzemské snímky, divákům nabídne komedie Můj brácha má prima bráchu (1975) a Brácha za všechny peníze (1978), Ten svetr si nesvlíkej (1981) či Křtiny (1981). V pátek po poledni se dostane i na příznivce díla Miloše Formana, když uvede jeho film Hoří, má panenko (1967). Zbytek denního off-time vyplní zahraniční dvoudílné snímky Flintstoneovi, Julie-žena s tajemstvím a Krokodýl Dundee.


Prima, stále hledající recept na to jak přinutit diváka přepnout jinam z tradiční Novy, ho zkusí během dvou svátečních dní oslovit husitskou trilogií režiséra Otakara Vávry z padesátých let (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem), katastrofickým filmem Krakatice nebo dobrodružnými snímky Fanfán Tulipán a Gorily v mlze.


Večerní prime time obě komerční stanice ponechaly v klasickém složení a tak se v něm žádná sváteční změna neprojeví. Ve čtvrtek bude pokračovat souboj premiérového dílu Velmi křehkých pout (Prima) a archivního Malého pitavalu z velkého města (Nova), který během léta nahrazuje Ordinaci v růžové zahradě. První duel v úterý vyhráli pražští kriminalisté, kteří přilákali k obrazovkám zhruba o čtvrt milionu diváků více než členové rodinného klanu Rubešů (poměr 1,39 mil.ku 1,14 mil.). I tak ale mají na Primě radost, protože v předprázdninovém období sledovalo Ordinaci o téměř milion více lidí než Vztahy, kterým paradoxně v létě roste počet diváků.


Prázdninové páteční večery se na komerčních stanicích ponesou ve znamení bláznivých policistů ze série Policejní akademie (Nova) a romantických hrdinů ze zfilmovaných románů německé autorky Rosamunde Pilcherové (Prima). Mimochodem tyto snímky z produkce německé ZDF si získaly mimořádnou popularitu u našich slovenských sousedů, kde o vysílací práva soupeřila veřejnoprávní STV a komerční Markíza a kde v závěru jarní sezóny běžely během středečných večerů dva filmy z této série v naprosto shodný čas na obou televizích.


Nejrozmanitější nabídku pro sváteční dny předkládá svým divákům Česká televize. Nezapomíná na nejmenší diváky, kterým jsou určeny populární pohádky Co takhle svatba, princi?, Ať přiletí čáp, královno či Mach a Šebestová k tabuli.


Výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje připomene přímý přenos Mše svaté z Velehradu ve čtvrtek dopoledne na ČT2. I následující den se na obrazovkách objeví přenos bohoslužby, tentokrát z pražské Betlémské kaple (6.7.,15.00, ČT1). Církev československá husitská Mší svatou uctí 592.výročí upálení Mistra Jana Husa. Na jeho odkaz vzpomenou i umělci Richard Pachman a Ingeborg Kriegsman v magazínu Cesty víry v neděli odpoledne na ČT1.


První program České televize připravil na čtvrteční osmou hodinu večerní premiéru zábavného pořadu Co nikdy neodnese čas, který je věnován Waldemaru Matuškovi a jeho hostům u příležitosti jeho pětasedmdesátin. Bude zajímavé sledovat výkon této show v konkurenci dvou českých seriálů na komerčních stanicích. Tradiční Četnické humoresky, zpověď známé osobnosti v 13.komnatě a talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím zaplní pátkový prime time na ČT1.


Velkou hudební událost, která vyplní neuvěřitelných dvacet (!) hodin vysílání, nabídne ČT2 od sobotního poledne do nedělního rána. Bude jí přenos koncertu Live Earth, který postupně proběhne na pódiích na všech kontinentech a který má za cíl upozornit na obavy mladé generace ze změn klimatu. Projekt podpoří například Bon Jovi, Sheryl Crow, Madonna či Duran Duran. Celým hudebním maratónem bude provázet z Kavčích hor Pavel Anděl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .