Robert Bakalář – fenomén české verze Eurosportu

radiotv22Sportovní komentátoři jsou v Česku vysoce sledované osobnosti. Fotbaloví komentátoři na Nově jsou obvykle kritizováni, Robert Záruba v ledním hokeji bývá většinou chválen a trojice Bosák – Svěcený – Čapek si na fotbalovém ME vysloužila rozporuplné reakce od zbožňování až po naprosté zatracení.

Výkony všech výše jmenovaných ovšem blednou před projevem cyklistického komentátora české verze Eurosportu Roberta Bakaláře. Pravděpodobně v českém éteru nenajdeme podobné spojení vytrvalosti, nápaditosti a až encyklopedických znalostí na straně jedné a nepozornosti, zmatenosti a až neskutečně pomalých reakcí na straně druhé.

Rober Bakalář je v české cyklistice rozhodně pojem. Stačí se podívat do diskuzního fóra Eurosportu, abychom viděli, kolik příznivců cyklistiky si přenosy z Tour de France bez Bakaláře neumí představit. „Dobry den Pan Bakalar. Taktiez aj ja by som Vam chcel podakovat za Vase komentovanie ku cyklistickym prenosom. Myslim si, ze taketo komentovanie cyklistickych pretekov je dost narocne, clovek musi mat fakt obrovsky prehlad o zavodnikoch, tymoch, udalostiach zo sveta cyklistiky a pod. na to, aby dokazal cely ten cas niekolkych hodin etapy vyplnit nepretrzitymi cyklistickymi komentarmi,“ vyjadřuje názor mnoha jiných divák Dušan.

Přestože nelze než obdivovat jeho výdrž, kdy je schopen sám odkomentovat až sedmihodinové přímé přenosy, je třeba se pozastavit nad množstvím omylů a mystifikací, které vyplodí. Jmenujme jen pro dokreslení pár konkrétních výroků. „Jen něco kolem 60 kilometrů zbývá,“ hlásil 5.7. v době, kdy do cíle zbývalo kilometrů 88. „Kirchen, Kirchen, Kim Kirchen je vítěz,“ provolával 11.7. 500 metrů před cílem, kdy bylo jasné, že se Kirchen propadá a převálcují jej ostatní.

„A tihleti dva si to rozdají o druhé místo,“ prorokoval 16.7. při dojezdu etapy, kdy ona dvojice bojovala o místo první. „Ale kde je Sastre?“ dodal posléze, když svůj omyl zjistil. Přesně v tomto duchu své komentování ukončil, když dlouhou dobu v cíli poslední etapy pasoval na vítěze Španěla Bassa, zatímco zvítězil Belgičan Boonen.

Drobných nejasností i zásadních omylů mohli diváci nalézt v každé etapě desítky. Faktem ovšem zůstavá, že ani toto na popularitě Roberta Bakaláře nijak neubírá a většina diváků by jeho projev za strohý přesný komentář nevyměnila. Právě naopak, mnozí se vyjadřují v tom smyslu, že ačkoliv skutečné dění na trati sledují spíše v titulcích na obrazovce a na internetových stránkách, Robert Bakalář jim závod zpříjemňuje svým poutavým komentářem plným zajímavostí ze zákulisí a nečekaných obratů.

„Mne sa na ňom najviac páčia tie jeho nezmysly – mýli si percentá s promile (aj včera tvrdil, že priemerné stúpanie je 3,6 promile), nemiestne používa slovo respektive (napr. včera „Jan respektive Lance Armstrong“ a dávnejšie „rakúsky respektive norsky jazdec Hushovd“), slovo samozrejme a pod. Keď si divák uvedomí, čo rozpráva, tak zistí, že sú to nezmysly. A často kecia a nedíva sa na obrazovku – a potom je prekvapený, že si niekto ustlal, alebo nastúpil. Na druhej strane je tam niekoľko hodín sám a furt kecať … na to treba výdrž a hocikto by to nedokázal,“ shrnuje pocity mnohých v diskuzích Eurosportu divák JoKo.

Co říct závěrem? Ačkoliv řada faktuchtivých diváků při přímých přenosech z Tour de France prožívá akutní srdeční příhody, bez Roberta Bakaláře by cyklistická Stará dáma pravděpodobně neměla to pravé kouzlo a byli bychom rozhodně ochuzeni o spoustu zajímavých informací. Takže se těšme na Tour 2005 – opět s Robertem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .