Proč zmizely Cartoon, TCM a CNBC z UPC Direct?

radiotv222Programová nabídka satelitní kabelovky UPC Direct prošla na počátkem ledna několika zásadními změnami. Z nabídky zmizel dětský kanál Cartoon Network, filmový TCM nebo zpravodajská CNBC. Proč k těmto změnám došlo, jsme se zeptali tiskového mluvčího UPC Františka Maliny.

Děti možna uvítají česky dabovaný kanál Minimax, ale není škoda, že tímto přijdou o jistě velmi kvalitní Cartoon a tím navíc ztratí možnost se již odmala seznamovat s Angličtinou? Nebylo možné zachovat oba kanály?

Bohužel nešlo. Cartoon Network je placený kanál a nedošlo k dohodě o nových podmínkách jeho šíření. O tento kanál navíc nebyl ze strany rodičů ani dětí příliš velký zájem, protože naše televize vysílá obdobný TV kanál Fox Kids, a to v češtině. Proto se objevil Minimax, který má velmi odlišnou programovou skladbu opírající se především o
středoevropský a evropský kulturní kontext. A právě tento kontext je v poslední době stále více, že strany diváků preferován.

S touto změnou souvisí další velká ztráta pro dospělé. Proč byl tímto zrušen zcela unikátní filmový kanál TCM? S Minimaxem jej zkombinovat nelze?

Nelze. Dětské TV kanály vysílají zákonitě cca do osmi hodin večer, dokud mohou být dětmi sledovány. Jejich výrobci pak na večer přidávají dodatky určené věkové starším skupinám. U Cartoon Network to byly staré americké filmy (TCM), u Minimaxu je to hudba (Maxichannel) a u
Fox Kids historická sportovní utkání (ESPN). Tyto „dodatky“
jsou z obchodních a technických důvodů neoddělitelnou součástí hlavních dětských programů a jsou samostatně neprodejné. Takže nevysíláme-li Cartoon Network, nemůžeme vysílat ani večerní TCM.

Proč z předvolby 37 nejpoužívanějších příjmačů Phillips zmizela CNBC Europe se skvělými večerními show?

CNBC je volný kanál a není v placené nabídce UPC Direct. Proč zmizel z nabídky dostupné na příslušném satelitu se mohu jen dohadovat.

(Program CNBC Europe nebyl součástí platformy UPC Direct, CNBC je nekódovaný ekonomicko-informační TV kanál, který až do 31.12.2003 vysílal v balíku ZDF.Vision německé veřejnoprávní televize ZDF na družici Astra 19.2°E, na kmit. 11,954 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4. Z důvodu rozšíření vysílání jiného programu v paketu ZDF.Vision (ZDFdokukanal) bylo zde vysílání CNBC ukončeno. Volné vysílání CNBC Europe pokračuje dále již jen na freq. 12,610 GHz, pol. V, SR 22000, FEC 5/6 – dodává Martin Vyleťal ze serveru Parabola.cz)

Co bráni nasazení kanálů AXN, Romantica nebo Supermax na UPC Direct?

Chybí dohoda, respektive technické podmínky. SuperMax v našich sítích nešíříme a nepředpokládám, že tak učiníme (dva dětské kanály v češtině se ukazují se ukazují jako dostatečný počet). Co se AXN týče, zatím nedošlo k dohodě a dostupnost signálu Romanticy je pro naši satelitní platformu technicky a tím i ekonomicky komplikovaná.

A na závěr jedna technická. V posledních dnech na mnoha
kanálech neodpovídalo „programové info“ skutečně bežícímu
programu. Jde o nějakou dočasnou chybu? K tomuto jevu dochází u HBO, HBO2 nebo Eurosportu.

Ano, víme o tom a divákům se omlouváme. Jde o potíže technického rázu, které se čas od času objeví a které by měly být v současné době napraveny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .