Na sportovní fanoušky mají políčeno hlavně ČT a Prima

V právě odstartované televizní sezóně se o sportovní příznivce poperou zejména Česká televize a TV Prima.Stovky hodin vysílání zaplní především dva nejpopulárnější sporty – fotbal a lední hokej. TV Nova pokračuje v přenosech z formule 1 a několika zápasy české fotbalové reprezentace. Nabídku z domácího prostředí doplňují placené kanály Galaxie sport či O2TV.
Fotbal, hokej, tenis, golf či basketbal – to jsou jen některé ze sportovních odvětví, kterým bude patřit velká pozornost kamer České televize v následujících měsících. Postupně sportovní přenosy téměř kompletně opustí druhý program a přesunou se na specializovanou čtyřku. Ta nově rozšířila svůj vysílací čas během víkendových dní na celých čtyřiadvacet hodin.

O plánech sportovní redakce informovali její zástupci na tiskové konferenci na Kavčích horách. Šéf Otakar Černý nastínil, že největší porce přenosů čeká fotbalové fanoušky. Z domácí Gambrinus ligy se přenosy objeví pravidelně v neděli a pondělí. Během pracovního týdne dojde i na evropské soutěže. „Hlavním lákadlem je start Slavie v Lize mistrů. Ze soutěže budeme každý hrací den vysílat dva souběžné přenosy na ČT2 a ČT4 a druhý den na ČT4 nabídneme další utkání ze záznamu,“ uvedl Černý. Zápasy poháru UEFA definitivně opouštějí ČT2 a nadále budou vysílány jen na digitální Čtyřce.


„V sobotu nebyl v poslední době takový zájem hokejových diváků, jaký bychom si představovali,“ zdůvodnil přesun přenosu z hokejové extraligy na čtvrteční podvečer komentátor Robert Záruba. Kromě domácí soutěže se na obrazovky dostane i série Euro Hockey Tour a MS hráčů do 20 let, které proběhne v Pardubicích a Liberci. Vyvrcholením hokejového roku budou přenosy z mistrovství světa v Kanadě, kde se šampionát uskuteční vůbec poprvé. Celkem Česká televize přinese do května sto padesát hokejových zápasů.


Enormní počet vysílaných sportovních událostí si žádá velký nároky na personální obsazení redakce. „K mikrofonu usedl prakticky každý, kdo měl ruce a nohy,“ s nadsázkou zhodnotil situaci předchozích měsíců Černý a přiznal, že to zpočátku mohlo mít vliv na kvalitu. „Ale ti, kteří s komentováním začali, už absolvovali tolik přenosů, že se jejich výkony stále zlepšují,“ přiznal Černý.


Poměrně velkou pozornost dává ČT4 Sport basketbalu. Přinese zápasy domácí reprezentace, tuzemská ligová utkání i souboje z Euroligy. Nově přibudou přenosy i z ULEB Cupu. Další novinkou bude dvacetiminutový magazín BasketMania. Poprvé se na obrazovkách představí 10.října.


Dále nebudou chybět tenisové týmové vrcholy sezóny – Davis cup a Fed cup. Motorističtí nadšenci se dočkají dalších přenosů z MS silničních motocyklů. Ve vysílání se objeví zápasy z domácí volejbalové ligy, házené i florbalové soutěže. Pokračovat budou i přenosy z golfového US PGA Tour i plochodrážní Grand prix. Atleti se představí v seriálu Golden league a na halovém mistrovství ve Valencii. V zimním období přijdou na řadu závody v sjezdovém lyžování: „Naším mottem je sledování mistryně světa Šárky Záhrobské,“ prozradil záměr sporťáků vedoucí nákupu akvizic Vladimír Drbohlav.


Jednu změnu zaregistrují i diváci sportovního zpravodajství Branky, body, vteřiny (ČT1 a ČT24).


Moderátorské duo Vojtěch Bernatský a Stanislav Bartůšek obohatila Barbora Černošková, která předchozí zkušenosti nasbírala v brněnské sportovní redakci.


Více sportovních událostí než v loňské sezóně se objeví na komerční Primě. Díky tomu, že se jí počátkem roku podařilo přeplatit práva na vysílání evropského šampionátu v kopané pro příští rok, začala se profilovat jako fotbalová televize. Od léta přináší v sobotu odpoledne přenosy z prestižní anglické Premier League a podařilo se jí získat i licenci na kvalifikační zápas našeho týmu v San Marinu (hrál se minulou sobotu). Vedení stanice je spokojené, čísla diváckého zájmu výrazně převýšila průměr televize. „V cílové skupině mužů starších 15 let první poločas sledovalo 37,63 % přítomných u televizních obrazovek a druhý dokonce 44,68 %,“ pochlubil se mluvčí Primy Ladislav Pavlík. V absolutním vyjádření fotbal ze San Marina sledovalo 953 tisíc diváků. Pro srovnání : středeční boj našich fotbalistů s irskými soupeři vidělo na Nově o půl milionu diváků víc.


Tato stanice na sport víceméně rezignuje. Nova potřebuje díky svému postavení jedničky na trhu oslovit široké spektrum diváků a jen málokterá sportovní událost jí dokáže přinést v celkovém měřítku dostatečný počet diváků. Úspěch slaví víkendové přenosy z formule 1 a již zmíněné zápasy fotbalové reprezentace. Náročnější fanoušky Nova odkazuje na svoji sesterskou (nonstop vysílající) stanici Galaxie sport, která však není šířena volně a zájemci si za možnost jejího sledování musí připlatit.


To platí i o nabídce O2TV, která od září nabízí nebývale velké množství nekomentovaných přenosů z hokejové extraligy. „Podstatné informace – jako je skóre – zobrazí grafika,“ upřesnil Simon Burckhardt, marketingový ředitel Telefónica O2 Czech Republic. Kromě O2TV jsou tyto zápasy dostupné i prostřednictvím dalších médií – vysokorychlostního O2 Internet ADSL nebo mobilního telefonu v rámci služby HokejTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .