Mistrovství světa ve fotbale na obrazovkách ČT

Zápasem Německo – Kostarika dnes večer začíná v Mnichově fotbalové mistrovství světa a kromě německých pořadatelů bude velkou zkouškou i pro českou veřejnoprávní televizi, která poprvé v historii živě přenese všechna utkání. 56 zápasů odvysílá program ČT2, osm zápasů, které se budou kvůli regulérnosti hrát souběžně s jinými, nabídne divákům digitální program ČT4 Sport. I tato utkání nabídne alespoň ze záznamu program ČT2.

První přenos nabídne Česká televize dnes v 18:00, kdy se proti sobě postaví domácí tým a sestava Kostariky. Duel, kterým už několik dní žije celé Německo, oficiálně zahájí v Mnichově celý šampionát. Ve stejný den se v devět večer střetne v Gelsenkirchenu Polsko s Ekvádorem. Fotbalový šampionát, který je uznáván za druhou největší akci po olympiádě, vyvrcholí přesně za měsíc 9. července v Berlíně.


Většinu z 64 zápasů si rozdělí tři osvědčení komentátoři, neoficiální jednička Jaromír Bosák, nejzkušenější Pavel Čapek a benjamínek PetrSvěcený. Stejně jako na hokejových mistrovstvích je doplní spolukomentátoři z řad fotbalových profesionálů, Bosáka podpoří Vladimír Táborský,  Svěcený si k sobě přibral Martina Haška a Pavel Čapek tvoří nový komentátorský pár s Lubošem Kozlem. Čtvrté duo Radek Bauer, Jiří Kotrba vyjede z Čech k osmi duelům, převážně těm souběžně hraným. Tým v Německu budou doplňovat redaktor Vlastimil Vlášek, který bude sledovat dění v českém týmu, a Ondřej Tomek.


V pražském studiu, kam budou docházet fotbalové osobnosti, se budou střídat David Kozohorský, Robert Záruba a Jiří Hölzel. Přímo na stadionu pak bude mít televize improvizované studio, kam budou jako před dvěma lety v Portugalsku po zápasech českého týmu chodit na rozhovory hráči a trenéři. Zajímavosti z ostatních týmů, popřípadě fejetonovou publicistiku obstará redaktor Ondřej Tomek s kameramanem Petrem Šandou. Poprvé v historii fotbalových šampionátů proběhnou také přestávkové a pozápasové analýzy elektronickou tužkou, na kterou si diváci již zvykli z hokejových akcí a po každém zápase české reprezentace budou v přímém přenose zpovídáni 10 minut ve studiu přímo na stadionu čeští hráči a trenér Brückner.


MS ve fotbale je poprvé v historii kompletně snímáno technologií HDTV ve formátu 16:9. Česká televize tento formát nabídne pouze na digitálním kanálu ČT4 Sport, na ČT2 bude obraz ořezávat do formátu 4:3. „Tuto technologii přímo doporučuje poskytovatel signálu, společnost HBS, která tomuto převodu přizpůsobila snímání hry,“ řekl serveru Digizone technický ředitel ČT Rudolf Pop. S ohledem na většinu evropských televizních stanic, které zatím vysílají formát 4:3, je do tohoto formátu vkládána grafika a kameramani soustředí hlavní dění do pole, které se zobrazí i po ořezu.


Fotbalový šampionát je velkou příležitostí pro Českou televizi, jak zvýšit své příjmy z inzerce. Podle ČTK očekávají v televizi příjem 300 milionů korun, přičemž třetina by měla padnout na výrobu přenosů. „Vyjde to zřejmě dráž než olympiáda,“ řekl ČTK šéfredaktor redakce sportu ČT Otakar Černý.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .