Domácí TV seriály: Příznivci se mají na co těšit

Tři nové české seriály čekají na svoji premiéru v říjnu. Desítka dalších je bude následovat v příštích měsících. V úterý 10. října startuje na Primě třetí řada Rodinných pout. I když na jaře vedení stanice koketovalo s myšlenkou rozloučit se s rodinou Rubešových, rozhodnutí o vysílání třetí řady se jeví jako jedno z prozíravých.

Např. ve čtvrtek 5. 10. Rodinná pouta sledovalo 1,31 milionu diváků. Zvyk je pro české diváky železná košile, a tak nové postavy, nová zásadní zápletka a oblíbené postavy z předchozích řad Rodinných pout mohou Primě zajistit stabilní divácký zájem během úterních a čtvrteční večerů. Na její novinkový seriál Letiště se přitom dívá zhruba devět set tisíc párů očí, i když poslední díly vykazují pozvolný nárůst sledovanosti.
Mnohem větší ambice má Nova s přicházející druhou řadou Pojišťovny štěstí. Právě reprízovaná první řada oslovuje až 2,2 milionu lidí a dá se tudíž předpokládat, že údaj o sledovanosti nových dílů bude začínat trojkou. Zda je tento odhad správný, ukáží údaje z peoplemetrů v druhé polovině tohoto měsíce.


Do bitvy původních seriálů zanedlouho zasáhne svým želízkem v ohni i Česká televize. Dlouhodobě promovaná Poslední sezona je nabitá hereckými i sportovními hvězdami v čele s Martinem Dejdarem a Jaromírem Jágrem. Setkávat se s nimi budeme každý páteční večer od 20. října.


Veřejnoprávní televize je tradičně nejpilnější v přípravě dalších seriálových novinek. V lednu by se měl na obrazovkách objevit krimiseriál Eden. Režiséři Petr Nikolaev a Jiří Chlumský připravili šest epizod s Janem Potměšilem v hlavní roli invalidního detektiva.
Stejný počet dílů bude mít i série povídek Příkopy, která navazuje na seriály Náměstíčko a Náves. Jedná se o další počin osvědčeného tandemu scénáristy Jana Míky a režiséra Jaroslava Hanuše (Život na zámku, Šípková Růženka). Každý z dílů je obsazen výraznými hereckými osobnostmi, a tak Příkopy mohou navázat na své předchůdce, kteří dokázali oslovit okolo dvou milionů diváků.


Pro tuzemskou tvorbu netypický žánr slibuje Maharal – tajemství talismanu. „Jsem takový Indiana Jones. Hledám poklady císaře Rudolfa II. a přitom zažívám různá dobrodružství,“ uvedl představitel hlavní role Maroš Kramár. Projekt vzniká pod režijním vedením Pavla Jandourka jako film pro kina. Později ČT uvede jeho pětidílnou seriálovou verzi.


Zhruba za rok by měly na obrazovky přijít třináctidílné Hraběnky režiséra Jaroslava Brabce. Příběhům o soukromém zemědělci a jeho čtyřech dcerách dominuje v hlavní roli Josef Abrhám. V  ostravském studiu připravuje Petr Nikolaev komediální sérii Proč bychom se netopili. Předlohou pro ni se staly populární knížky Zdeňka Šmída. Projekt je roztočený, jeho uvedení je reálné v roce 2008. V hlavních rolích se představí Václav Rašilov, Tereza Kostková a Lukáš Vaculík. Ani další regionální studio České televize nezahálelo. V Brně vznikla třetí řada úspěšných Četnických humoresek, kterou po úmrtí Antonína Moskalyka dotočila jeho dcera Pavlína.


Na další díly se mohou těšit příznivci Dobré čtvrti. Druhá řada příběhů z prostředí středoškoláků vznikla pod vedením Karla Smyczka. Na úspěch původních částí, uvedených v lednu minulého roku, naváží i tvůrci úsměvného Hop nebo trop. Viktor Polesný povede natáčení třetí řady Nemocnice na kraji města, jejíž třináct dílů napsala Lucie Konášová. Premiéry by se měla dočkat na podzim roku 2008.


Původní seriál chce nabídnout ve svém schématu i digitální Febio TV. Podrobnosti vzhledem k silné konkurenci zatím tají. Více informací je známo o Edisonech producenta Adama Dvořáka. Pilotní díl příběhů mladého novináře, který se setkává s různými objevy a vynálezy v devatenáctém století, natáčí režisér Tomáš Bařina. Jde o stylizovanou dobovou komedii s Kryštofem Hádkem v titulní roli. Až po prezentaci úvodní části, která vzniká ve vlastní produkci tvůrců, se rozhodne zda, a případně která z televizí do tohoto projektu vstoupí.


Příznivci seriálů z domácího prostředí se tedy nemusí bát, že by v následujících měsících a letech přišli o svůj oblíbený žánr. Věnují se mu všichni velcí hráči na tuzemském televizním trhu a nic nenaznačuje, že by tomu v blízké budoucnosti mělo být jinak.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .