ČT zavádí specializovaný pořad o médiích

radiotv222Pravidelný týdeník na programu ČT2 odstartuje již dnes. Jeho moderátorem je šéfredaktor publicistiky Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu Jan Pokorný. V roli stálého hosta bude vystupovat zakladatel a první …Pravidelný týdeník na programu ČT2 odstartuje již dnes. Jeho moderátorem je šéfredaktor publicistiky Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu Jan Pokorný. V roli stálého hosta bude vystupovat zakladatel a první šéfredaktor časopisu Týden Karel Hvížďala.

Pořad s příznačným názvem Média se bude zabývat vlivem sdělovacích prostředků na společnost. „Je koncipován jako diskuse odborníků – novinářů, publicistů, sociologů, filozofů, mediálních znalců a dalších expertů ke konkrétním, ale i nadčasovým problémům,“ uvedla Drahomíra Zbínová z tiskového oddělení ČT. Dramaturgem pořadu je Aleš Poledne.

Média nahrazují Kavky

Média budou mít pevný vysílací čas v pondělí v 18:25 na programu ČT2. Stopáž pořadu je 30 minut. Nová relace tak v podstatě nahradí pořad Kavky, který ČT zavedla v loňském roce a který se týkal dění okolo České televize. Tomu, především z hlediska programových novinek, je nadále vyčleněn pořad Obrazovka.

Pořad Média připravuje redakce publicistiky pod vedením pověřeného šéfa Čestmíra Fraňka. Ta si od února připravila ještě několik nových projektů. Jedním z nich je nový měsíčník Vertikála, diskusní pořad zaměřený na civilizační, etická a religionistická témata. Dramaturgem a moderátorem Vertikály je Bob Fliedr, premiéra proběhla již 28. Ledna na programu ČT2. Televize bude pořad vysílat každé poslední úterý v měsíci od 22:15 na druhém programu.

Milan Šíma se vrací do ČT

Novým publicistickým týdeníkem na programu ČT1 je pořad Bez obalu, na kterém se podílí bývalý moderátor diskusní relace Naostro Milan Šíma a redaktor Lidových novin (dříve Reflexu) Miloš Čermák, s nímž Šíma dříve uváděl pořad o internetu Zavináč. Šíma chce v roli moderátora každý týden analyzovat nejzajímavější témata uplynulých sedmi dní, zejména z domácí politické scény. Součástí pořadu budou také rozhovory s komentátory, analytiky a novináři, kteří vybrané události podrobně sledovali. Vysílacím dnem pořadu Bez obalu bude čtvrtek na programu ČT1 od 22:40. První díl televize odvysílá již 6. února.

Samostatnosti se dočkala rubrika pořadu Černá, bílá s názvem Černé ovce. Každou středu v 18:25 na programu ČT2 přinese informace o spotřebitelských a občanskoprávních problémech, a stane se tak vlastně jakýmsi veřejnoprávním Občanským judem. Z Černé, bílé se stane také týdeník s pevným vysílacím časem v úterý od 18:25 na programu ČT2. V tuto dobu druhý program dříve uváděl každodenní diskusní pořad Přesčas. Ten od února doznává drastického omezení.

Přesčas už moderuje jen Dušek

Přesčas vysílá ČT od tohoto týdne pouze v pátek a a jeho jediným moderátorem zůstává herec a moderátor Českého lva Jaroslav Dušek. Ostatní moderátoři – Ondřej Neff, Yvonne Přenosilová, Michal Pavlata a Michal Horáček – mají smůlu. Pro velkou nespokojenost programové rady ČT s denním pořadem Evropské referendum se tato relace od března přesune z prime timu (dosud ji vysílá ČT1 každý všední den od 22:15) na podvečerní čas od 17:30. Producenti Evropskému referendu vyčítali, že je na veřejnoprávní televizi příliš agresivní.

Z diskusního pořadu Na hraně moderátorek Aleny Červenkové a Lucie Vopálenské se definitvně stává měsíčník s vysílací dobou v úterý od 22:15 na programu ČT2. Ve čtvrtek od 21:35 na programu ČT1 televize vysílá pořad U nás v Evropě zaměřený na každodenní život obyvatel zemí Evropské unie. Původně se v tomto čase měl do Nového roku objevit nový diskusní pořad Dotazník věnovaný regionální politice. V roli jeho moderátorů se měl představit mj. Martin Veselovský známý z dnes již zrušeného talk show Áčko na Nově nebo z Českého rozhlasu.

Toulavá kamera nahrazuje slibovaný pořad z regionů

Znouzectností je zřejmě nový nedělní pořad redakce zpravodajství Toulavá kamera, poprvé vysílaný včera v 9:30 na programu ČT1. Relace věnovaná zajímavým místům České republiky prakticky nahrazuje slibovaný pořad regionálního zpravodajství, na kterém se měli podílet nezávislí producenti z regionů. Na dodavatel příspěvků ČT vypsala veřejnou obchodní soutěž, neúspěšní účastníci ale řízení napadli žalobou. Proto ČT vyjela s „náhradou“ v podobě pořadu velmi podobného Objektivu, ale zaměřeného na domácí zajímavosti. Moderátory a dramaturgy Toulavé kamery jsou Iveta Toušlová a Josef Maršál.

Žádné změny se nedotknou publicistického pořadu Fakta, ve kterém pokračují spory o kompetence mezi dramaturgem Jiřím Ovečkou (dovedl si ho bývalý pověřený šéfredaktor publicistiky Petr Bohuš, a jeho nástupce Milan Bouška ho potvrdil ve funkci) a vedoucím oddělení investigativních reportáží Markem Vítkem. Minulý týden se například v závěrečných titulcích Fakt objevil v roli dramaturga Vítek, zatímco Ovečkovo jméno v nich úplně chybělo.

Šaráda naladí na novácký Paškál

Pondělní Žurnál Četnických humoresek od března na programu ČT1 od 17 hodin nahradí nový sportovní pořad Game page. Pondělní večer ve 23:30 na stejném programu bude vyhrazen Magazínu golfu. Redakce sportu slíbila i další pořady věnované menšinovým a adrenalinovým sportům, které by se měly objevovat spíše na prvním programu, aby se neomezoval prostor na ČT2.

Středeční večerní dokument Osudové okamžiky na ČT1 od března vystřídá pořad Když musíš, tak musíš o cestě k drogám a zpět. Ještě později večer bude první program ve středu vysílat reprízy zábavného pořadu Šaráda s Karlem Šípem a Jaroslavem Uhlířem. V té době už na Nově poběží nový pořad této moderátorské dvojice s názvem Přesčas, v podstatě okopírovaný od osvědčené Šarády.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .