Radě pro vysílání hrozí, že nebude akceschopná

radiotv222Poměrné zastoupení kandidátů parlamentních stran v nové Radě pro rozhlasové a televizní vysílání by mohlo zablokovat veškerá rozhodování tohoto regulačního orgánu v oblasti elektronických médií. Pokud vládní koalice nebo opozice nezíská v nové Radě devět míst, což je nejmenší možný počet pro klíčová hlasování – mimo jiné i pro udělování či odejmutí licencí – nebude Rada akceschopná. Opoziční ODS požaduje čtyři místa v Radě, komunisté dvě až tři. Sociální demokracie počítá s pěti radními, lidovci by měli mít dva a US-DEU jednoho až dva členy.
Vládní koalice nabízí ODS maximálně dvě místa v nové vysílací radě. Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová takový postup odmítá. „V žádném případě se s tím neuspokojíme, našemu zisku ve volbách odpovídají čtyři místa, pakliže budeme tlačeni k jinému počtu, nemusíme se toho vůbec účastnit, je evidentní, že chce vláda politicky obsadit média,“ řekla Němcová v nedělním rozhovoru pro server Česká média blízký komerčním televizím Nova a Prima. Pro ODS by byl pat v rozhodování Rady důležitý – radní by totiž nemohli ohrozit její zájmy v komerčních televizích, zejména v Nově, které odvolaná Rada složená ještě po vzoru opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD hájila.
„Pokud nebude respektován výsledek parlamentních voleb, to znamená, že nebude zachováno poměrné zastoupení v RRTV, pak si myslím, že tu pro nejbližší dobu máme jen jednu možnost. Totiž apelovat na veřejnost, aby si uvědomila, jak závažné věci se chystají,“ řekla Českým médiím Němcová. „Aby ti, kdo se angažovali v ulicích při obraně nezávislosti České televize, si uvědomili, že je tu tentokrát mnohem konkrétnější a hmatatelnější snaha omezit svobodu slova a dostat média pod politickou kontrolu. V delším časovém horizontu se ODS bude důsledně domáhat dodržování zákonnosti a ústavního práva. Pokud bude třeba, obrátíme se v této věci na příslušné soudy i na Ústavní soud.“
Problém je v tom, že se stále hovoří o poměrném složení RRTV podle výsledků parlamentních voleb. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by ale neměla kopírovat složení sněmovny, dokonce by v ní politické strany neměly mít vůbec žádný vliv! Jestliže si premiér Vladimír Špidla v otázce poměrného zastoupení notuje se šéfem ODS Mirkem Topolánkem, jenom zadělává na dalším problému: neakceschopná rada zablokuje veškeré rozhodování v oblasti elektronických médií, a ty toho budou moci využít. Což je v době blížícího se referenda o vstupu do Evropské unie velmi nebezpečné. Zvláště proto, že postoj TV Nova ke vstupu Česka do EU je jasně negativní.
Radu pro rozhlasové a televizní vysílání by měli tvořit nezávislí odborníci bez stranické příslušnosti. Tedy ani členové ODS, ale ani členové ČSSD. V Radě by neměly sedět ani „zasloužilé“ osobnosti. Varováním může být Rada České televize. Jak dlouho asi bude trvat členům RRTV dosazeným politickými stranami, než se seznámí se základní problematikou rozhlasového a televizního vysílání? A proniknou vůbec do tak složitých témat, jako je kmitočtové spektrum, dokrývače nebo digitalizace vysílání? Nebo se spolehnou na Úřad RRTV, který vede exposlanec Miloslav Kučera?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .