Poslanci zvolili šest členů nové RRTV

radiotv222Na dnešní mimořádné schůzi poslanecké sněmovny vznikl zárodek nové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Z osmnácti navržených kandidátů bylo zvoleno šest radních, když tři jsou navrženi ČSSD a po jednom KSČM, KDU-ČSL a US-DEU.

Základní otázkou volby bylo, zda dojde k tajnému či veřejnému hlasování. Vzhledem k tomu, že zejména poslanci sociální demokracie v tajných volbách nebývají příliš disciplinovaní, ODS a KSČM upřednostňovaly tajnou volbu. Návrh poslance Jana Vidíma ovšem po krátké rozpravě o jediný hlas neprošel.

Žádný z kandidátů ODS neuspěl

Hlasování o osmnácti kandidátech probíhalo jednotlivě podle abecedy. Jako první byl zvolen Milan Jakobec (navržen US-DEU, zvolen 102 hlasy) a následovala Eva Kantůrková (ČSSD, 137), Jan Kostrhůn (ČSSD, 138), Dalibor Matulka (KSČM, 104), Petr Pospíchal (ČSSD, 99) a Jiří Šenkýř (KDU-ČSL, 110).

Nejtěsnějším rozdílem ve volbě neuspěli čtyři zástupci vládní koalice Petr Kolář (KDU-ČSL), Miroslava Škaloudová (US-DEU), Katarína Vaculíková (ČSSD) a Václav Žák (ČSSD), kterým shodně ke zvolení chyběl jediný hlas. Překvapivě neuspěl ani jeden z kandidátů ODS, přičemž nejvíce hlasů získala bývalá radní Alena Macková, kterou volilo 97 poslanců. Nejnižší podporu z osmnáctky navržených měl člen odvolané rady Dalibor Novák (KSČM) s pouhými 48 hlasy.

Kdy bude RRTV kompletní?

Zbývající členy Rady poslanci zvolí v druhém kole volby. V tuto chvíli ovšem ještě není jasné, zda se bude volit ze současných neúspěšných kandidátů nebo strany nominují nové uchazeče o 7 zbylých křesel. V současném šestičlenném složení může Rada fungovat v omezeném režimu, pro rozhodování o udělení či odnětí licence totiž potřebuje minimálně devět členů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .