Odhlasoval si Železný milost od prezidenta Klause?

radiotv222Volbou Václava Klause do nejvyšší ústavní funkce v zemi otevřelo 142 poslanců a senátorů možnost zastavení trestního stíhání ředitele televize Nova Vladimíra Železného. To, co se nepodařilo vstupem Železného doVolbou Václava Klause do nejvyšší ústavní funkce v zemi otevřelo 142 poslanců a senátorů možnost zastavení trestního stíhání ředitele televize Nova Vladimíra Železného. To, co se nepodařilo vstupem Železného do Senátu, může zařídit prezident Klaus: pokud udělí milost šéfovi TV Nova, navždy zastaví jeho trestní stíhání a podstatně tak zvýší šance na jeho setrvání ve vedení nejsledovanější tuzemské televize.

Klaus tvrdí, že s milostmi nebude plýtvat jako jeho předchůdce Václav Havel. V případě Železného by se ale zřejmě dlouho nerozmýšlel: s televizí Nova si od památného sporu o údajnou vilu ve Švýcarsku (Nova v době „Sarajevského atentátu“ v roce 1997, kdy padla poslední Klausova vláda, v Televizních novinách uvedla, že premiér Klaus má utajenou vilu a konto ve Švýcarsku) velmi dobře rozumí a ta je na oplátku velmi vstřícná vůči jeho ODS. Strana Novu potřebuje, protože se blíží nové parlamentní volby, a v případě rozpadu současné vládní koalice by mohly přijít dokonce dříve než v červnu 2006.

Milost pro Železného je o to pravděpodobnější, že se vyšetřování některých případů spojovaných s ředitelem TV Nova chýlí ke konci. Čeští vyšetřovatelé navíc převzali od svých kolegů z Lichtenštejnska případ těžkého podvodu s nadací Astrona Foundation, jejímž prostřednictvím se chtěl Železný zbavit povinnosti uhradit bývalému investorovi Novy, americké společnosti CME, miliardu korun určenou amsterodamskou arbitráží jako vrácení vzájemného plnění (CME měla Železnému vrátit firmu Nova Consulting, která vlastnila podíl v bývalé servisní firmě Novy ČNTS, Železný zase CME miliardu korun, kterou mu za ni CME zaplatila).

Železný si minulý týden navíc vyzvedl další tři obvinění: z pokusu o poškozování věřitele (Železný se snažil v době, kdy měl CME uhradit zmíněnou miliardu, převést svůj podíl v CET 21, společnosti, která vlastní licenci na vysílání TV Nova, na firmu Edikon vlastněnou programovou ředitelkou Novy Libuší Šmuclerovou a svým bývalým právníkem Alešem Rozehnalem), z poškození věřitele (Železný se měl převodem majetku na svou tehdejší ženu Martu vyhnout plnění výroku arbitráže o zaplacení miliardy společnosti CME) a z daňového úniku (toho se měl Železný dopustit tím, že od ostatních majitelů CET 21 vykoupil části jejich podílů, ale z této transakce nezaplatili daň).

Z minulosti Železnému zůstává obvinění z daňového úniku za dovoz šesti vzácných obrazů, které neproclil (Železný tvrdí, že s dovozem nemá nic společného, že obrazy koupil od prostředníka až na území České republiky) a dvě obvinění z poškozování věřitele: jedno se týká již popisované kauzy Astrona, druhé převodu majetku na Železného bývalé advokáty v době, kdy měl zaplatit CME miliardu korun jako vzájemné plnění podle výroku amsterodamské mezinárodní arbitráže.

Vyšetřování těchto případů na krátkou dobu přerušilo zvolení Železného do Senátu, kde jako novopečený zákonodárce získal imunitu. Senát však letos v lednu rozhodl o tom, že Železného vydá k dalšímu trestnímu stíhání. Proti hlasovali pouze senátoři za ODS a KSČM. Předseda ODS Mirek Topolánek na nedávném křtu knihy místopředsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka veřejně prohlásil, že uvítal, když tehdejší šéf strany Václav Klaus přijal Železného v době, kdy jej vyšetřovatel po 24 hodinách propustil z cely předběžného zadržení a projevil tak vůli postavit se mediálnímu tlaku na skandalizaci ředitele TV Nova.

Topolánkova neškodná věta v podstatě vystihuje současnou situaci: Železný jako ředitel nejsilnějšího média v zemi zůstává silným spojencem ODS, kterého bude strana ještě potřebovat. A je to právě Železný, kdo v roli generálního ředitele TV Nova může být pro ODS nejpotřebnější. Finanční skupina PPF, momentální vlastník Novy, údajně uvažuje o tom, že by Železného ve chvíli prvního prohraného soudu nahradila někým jiným. To by se ODS rozhodně nehodilo, a proto bude dělat všechno pro to, aby vyšetřování Železného neskončilo obviněním, nebo dokonce pravomocným rozsudkem v neprospěch ředitele Novy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .