Fiasko volby ředitele nepovede k pádu Rady ČT

radiotv222Žádná z parlamentních stran se nechystá na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny navrhnout odvolání Rady České televize. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová po dnešním grémiu strany prohlásila, že ODS dá radě ješět šanci …Žádná z parlamentních stran se nechystá na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny navrhnout odvolání Rady České televize. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová po dnešním grémiu strany prohlásila, že ODS dá radě ješět šanci a její odvolání nebude navrhovat. Prohlášení Ivana Langera (ODS), který po středečním fiasku volby ředitele ČT prohlásil, že by sněmovna měla radu odvolat ještě na únorové schůzi, Němcová označila za jeho osobní názor.

Rada tedy dostává ještě šanci: buď zvolí ředitele z dvojice Jana Kasalová a Jiří Franc, kteří ve středu postoupili z šestice finalistů konkurzu do druhého kola volby, nebo mohou jejich počet rozšířit o další kandidáty z původní šestice, případně konkurz zrušit a vypsat nový. V takovém případě by radní prvděpodobně oslovili jenom omezený okruh předem vybraných adeptů. Hovoří se o třech lidech, jejich jména ale rada zatím tají. Část radních totiž stále doufá, že se jim podaří najít podporu pro Janu Kasalovou.

Kasalová jednou nohou v televizi

Kasalová získala v prvním kole středeční volby devět hlasů, Franc šest. Vypadalo to tedy, že zbývá přesvědčit jednoho radního a Kasalová se stane ředitelkou. Rada na téměř dvě hodiny přerušila veřejné zasedání a začalo masírování nerozhodných – především Zdeny Hůlové, na níž podle zákulisních informací stálo, zda rad zvolí i nezvolí ředitele.

Druhé kolo volby ale dopadlo ještě hůř než první. Kasalová získala osm hlasů, Franc jeden. To znamená, že pro Kasalovou hlasovalo ještě o jednoho radního méně než v kole prvním. To rozčílilo radního Milana Knížáka natolik, že okamžitě po ohlášení výsledku volby rezignoval na členství v radě. Knížáka krátce na to následovala i místopředsedkyně rady Lucie Weissová.

Nezvolením ředitele rada porušila zákon

Zbývající radní se po krátké poradě dohodli na tom, že volbu přeruší do 12. března, kdy se zasedání bude moci zúčastnit Milan Horálek, jediný člen rady, který se středeční volby nemohl zúčastnit, protože je na delší zahraniční cestě. Právě na tomto zasedání se rada znovu pokusí vybrat ředitele. Pokud volba ze stávajících kandidátů selže, musí rozhodnout o dalším postupu.

Jisté je to, že radě se už nepodaří splnit zákonný limit pro zvolení nástupce Jiřího Balvína. Podle zákona o ČT by měli radní nového ředitele zvolit do 90 dní od chvíle, kdy televize přišla o ředitele. Po tuto dobu ČT vede prozatímní šéf, v tomto případě finanční ředitel Petr Klimeš. Někteří radní sice tvrdí, že by mohli volbu přerušit, čímž by přerušili i časový limit pro zvolení ředitele, zákon ale mluví jasně: rada má do 90 dní od chvíle, kdy televize přišla o ředitele, jmenovat jeho nástupce.

Přichází čas Iva Mathé?

Volba je jedna věc, jmenování věc druhá. Zvolením některého z kandidátů by rada ředitele ještě nejmenovala. Tento akt probíhá písemnou formou a doprovází ho stanovení manažerské a pracovní smlouvy, ujednáním o platu, apod. Zákon ale nestanovuje žádné sankce pro případ, že se radě ředitele zvolit nepodaří. Sněmovna radu zřejmě také nijak nepotrestá.

Pokud zkrachují snahy zvolit ředitelkou ČT Janu Kasalovou, proti čemuž protestují odboráři, umělci i někteří zaměstnanci ČT, připadá v úvahu, že se do hry vrátí prozatímní ředitel Klimeš, ale také bývalý šéf ČT a prezidentský kancléř Ivo Mathé. Ten v rozhovoru pro týdeník Respekt, který vyšel dva dny před neúspěšnou volbou ředitele, řekl, že by férovou nabídku přijal. „Pokud by okolnosti nasvědčovaly, že výběr bude regulérní, uvažoval bych o tom,“ prohlásil doslova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .