Facky na TýTý aneb jak se Balvín znovu „proslavil“

radiotv222Sobotní vyhlašování výsledky ankety TýTý o nejpopulárnější osobnosti televizní obrazovky provázel incident mezi bývalým generálním ředitelem České televize Jiřím Balvínem a několika redaktory zpravodajství a sportu.Sobotní vyhlašování výsledky ankety TýTý o nejpopulárnější osobnosti televizní obrazovky provázel incident mezi bývalým generálním ředitelem České televize Jiřím Balvínem a několika redaktory zpravodajství a sportu. Balvín se zúčastnil vyhlašování TýTý necelý týden poté, co vydal v nakladatelství Formát knihu, ve které pomlouvá řadu zaměstnanců ČT včetně lidí ze zpravodajství a sportovní redakce.

Cesta do jámy lvové

K ataku nedošlo přímo na slavnostním vyhlašování, ale na rautu, který následoval hned skončení přímého přenosu ČT. Rekonstrukce případu je složitá, protože incidentu přihlíželo jenom několik očitých svědků. Byla mezi nimi redaktorka deníku Právo Jana Perglerová, která je skalní příznivkyní Balvína a spoluautorkou jeho knihy, šéfredaktorka Týdeníku Televize Daniela Kupsová, majitel vydavatelství Formát (to vydalo Balvínův deník „Nepohodlný muž aneb z deníku bývalého generálního ředitele ČT“) Svatopluk Štefl a jeho žena, mluvčí ČT Richard Klatovský a Balvínova manželka.

K útoku mělo dojít asi takto: po třetí hodině ráno se ke stolku, u kterého se bavil Balvín se Šteflem a Perglerovou, přiblížil podnapilý redaktor zpravodajství Patrik Kaizr a začal Balvína slovně urážet. Ten si to nenechal líbit. Padlo několik ostrých slov. Balvín se poté odebral na toaletu, kde narazil na dalšího redaktora ČT Marka Wollnera. Co se dělo na WC, není zcela jasné, protože k tomu neexistují svědci (fotografové v tu dobu na večírku už nebyli, na WC ale údajně ve chvíli incidentu byl jeden kameraman, který měl pořídit záběry, později prodané deníku Blesk). Podle Wollnera ho Balvín slovně urážel a tvrdil, že natáčí reportáže, u kterých se nechává podplácet. Po výzvě, aby neprovokoval, Balvín nepřestal, a tak do něj Wollner podle svých slov strčil, takže exředitel ČT upadl na zem.

Padla facka

Balvín se po chvíli vrátil ke svým společníkům s krví v obličeji a chtěl večírek rychle opustit. Ke stolku, u kterého stál Balvín se svými přáteli, však přišel redaktor ČT Filip Černý a žádal vysvětlení, proč Balvín tvrdí, že redaktoři zpravodajství točí za úplatu zaujaté reportáže. Balvín se neudržel a Černého fyzicky napadl. Poblíž stojící sportovní komentátor Robert Záruba se svého kolegy zastal a udeřil Balvína do obličeje. Potyčku se snažil utišit ředitel výroby ČT Petr Erben, ale to se už Balvín vydal z Kongresového centra pryč a rychle zmizel. Podle informací zveřejněných v neděli ráno na teletextu ČT (zprávu tam napsal přímo pověřený ředitel zpravodajství Jiří Janeček) se Balvín podrobil lékařskému ošetření a v neděli ráno podal na Wollnera trestní oznámení. Balvína má v této kauze zastupovat advokát Tomáš Sokol, který se ke sporu nechce vyjadřovat.

Co k tomu dodat? Balvín týden před vydáním své knihy na tiskové konferenci tvrdil, že musí i s vydavatelem opustit republiku, „aby se mu něco nestalo“. Z republiky začátkem minulého týdne skutečně vycestoval, na dovolenou na Kanárských ostrovech. V sobotu ráno ale dává lidem z ČT vědět, že večer určitě přijde na vyhlašování TýTý do Kongresového centra, kde budou všichni ti, které ve své knize pomluvil. Je to normální? Asi ne. Když vezmeme v úvahu, jak ostrá slova Balvín ve svém deníku volí, byla to vyložená sebevražda.

Vynikající reklama

Co tak špatného Balvín ve své knize napsal? Redaktor publicistiky Pavel Vrabec by podle něj neměl točit reportáže, protože je jenom vyučeným kuchařem, šéfredaktor zpravodajství Karel Novák je zase „hodný hoch“, který svoji práci nezvládá a vymlouvá se, že „toho má hodně“, sporťáci Bosák, Maniš a Lípa zase nedělají nic jiného, než vymýšlejí plány, jak zhatit výběrové řízení na šéfa sportu a pomluvit Balvína, kde se dá. Bosák si navíc jezdí po světě a nevěnuje se vedení redakce.

Vzhledem k tomu, co Balvín napsal o „nezpravodajských“ zaměstnancích ČT, je skoro zarážející, že exředitele neinzultovala šéfdramaturgyně Alena Mullerová nebo prozatímní ředitelka programu Markéta Luhanová, podle Balvína dvě největší „zahálky“ na Kavčích horách. Obě za večeru byly a s Balvínem se určitě potkaly. Každopádně, pro bývalého ředitele je těch několik facek a mediální mumraj okolo nich další „skvělou“ reklamou na jeho knížku. A nedělní incident bude vodou na mlýn kritikům České televize, redakce zpravodajství a bývalých vzbouřenců, kteří v ní stále pracují, nebo se do ní nedávno znovu vrátili.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .