Ředitelem ČT Brno se stal Karel Burian

Novým ředtelem televizního studia Brno se stane šéf zpravodajství televize RTA Karel Burian. V tajné volbě to schválila Rada České televize poté, co jí tohoto kandidáta předložil generální ředitel Jiří Janeček na základě rozhodnutí výběrové komise. Na stejném zasedání byla jmenována finanční ředitelkou ČT Lujza Oravcová.

O křeslo ředitele televizního studia Brno bojovali kromě Karla Buriana ještě současný ředitel ČRo Brno Jaromír Ostrý a moderátor Dobrého rána na ČT Jan Souček. Výběrová komise sice po druhém kole doporučila do funkce Jana Součka, ovšem generální ředitel Jiří Janeček vyhlásil třetí kolo a z něj vyšel vítězně ředitel zpravodajství televize RTA Karel Burian. Jeho jméno navrhl Jiří Janeček na dnešním zasedání Radě České televize a ta jej schválila. V tajné volbě získal 6 hlasů, 3 radní byli proti. Ve výběrové komisi byly zastoupeny osobnosti z managementu České televize, výrazné osobnosti mediálního a kulturního života spjaté s Brnem, jihomoravským, zlínským a olomouckým regionem a nesporné osobnosti republikového významu. “Jednomyslné rozhodnutí komise jsem se rozhodl v zájmu průhlednosti nominace respektovat,“ říká Jiří Janeček.


Výběrové řízení na jednu z klíčových pozic v managementu České televize bylo podle tiskové zprávy ČT mimořádně náročné. Ve třetím kole řízení museli kandidáti podstoupit náročné psychologické zátěžové testy a přesvědčit komisi o kvalitě svých projektů v oblasti zpravodajství a výroby. „Výběrové řízení bylo tvrdé a náročné, protože takové budou i požadavky na nového ředitele televizního studia Brno,“ říká generální ředitel Jiří Janeček. Nového ředitele TS Brno čeká podle tiskového mluvčího ČT Ladislava Štíchy od prvního dne velmi náročná práce. Mimo jiné ponese odpovědnost za dostavbu nového brněnského studia.


Vítězství Karla Buriana není žádným překvapením, přestože Karel Burian už v brněnském televizním studiu působil a v únoru roku 2001 pod tlakem odešel z pozice šéfa zpravodajství. Kontrolní útvar ČT totiž na konci roku 2000 na popud Rady ČT a generálního ředitele Chmelíčka zrealizoval mimořádnou hloubkovou kontrolu činnosti a hospodaření brněnského studia. V závěrečné zprávě kontrolní komise a také v následném externím auditu společnosti HZ Praha se mimo jiné konstatuje, že v letech 1997 – 2000 se na přímý pokyn ředitele studia Zdeňka Drahoše a šéfa zpravodajství Karla Buriana natočilo 13 jednostranně oslavných reportáží ve prospěch firmy Železniční stavitelství Brno a 18 jednostranně orientovaných reportáží a skrytých reklam. O tom, že si právě jeho Jiří Janeček představuje jako nejlepšího ředitele TS Brno psala celá řada médií v čele s MF Dnes. Na RadioTV jsme se volbě věnovali v článku O novém řediteli brněnského studia ČT se rozhodne zřejmě ve středu.


Karel Burian nastoupí na post ředitele brněnského studia k 1. 1. 2008. „Moje práce bude pod velkým vnitřním i veřejným drobnohledem. Já jsem tomu rád, protože nechci, aby vznikly jakékoliv pochybnosti o krocích, které budu chtít dělat,“ říká Karel Burian s tím, že ve svém týmu počítá s lidmi, kteří v televizním studio Brno pracují. „Rozhodně musím rezolutně popřít, že bych chystal nějaké čistky. Přes mediální spekulace se například chci opřít o šéfa zpravodajství Romana Ondrůje.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .