Novu nekupuje Bertelsmann, ale CME!

Finanční skupině PPF, která je majoritním vlastníkem Televize Nova, se podařil nevídaný kousek, jak obelstít české novináře. Zatímco většina dnešních deníků informuje o tom, že Novu získá německý Bertelsmann, CME dnes oznámila, že kupuje …Finanční skupině PPF, která je majoritním vlastníkem Televize Nova, se podařil nevídaný kousek, jak obelstít české novináře. Zatímco většina dnešních deníků informuje o tom, že Novu získá německý Bertelsmann, americká společnost CME dnes oznámila, že kupuje od PPF 85 procent jejího podílu v české nejsledovanější televizi. „Ano, mohu tu zprávu potvrdit,“ řekl serveru iDNES Michael Donath, který firmu CME mediálně zastupuje v České republice. Informaci potvrdila ČTK také PPF.

Podle tiskové zprávy společnosti CME došlo k definitivnímu uzavření smlouvy mezi PPF a CME. Částka, za kterou získá CME 85 procent jejího podílu v Nově, je vyšší než se očekávalo. Jde o 642 milionů dolarů, tedy téměř 15 miliard korun. Z toho 529 milionů USD bude zaplaceno v hotovosti a zbytek v akciích CME.

Vzhledem k tomu, že PPF není stoprocentním vlastníkem licencované společnosti CET 21 a CME kupuje pouze 85 procent jejího podílu, budou Američané vlastnit „jen“ 56 procent Televize Nova. Podle tiskové zprávy CME by měla být transakce uzavřena v první polovině příštího roku.

CME ovládala Novu přes servisní organizaci ČNTS již v minulosti, od jejího zrození až do roku 1999, kdy ji od vlivu na licencovanou společnost CET 21 odstřihl Vladimír Železný. CME později u mezinárodního arbitrážního soudu napadla Česko, že nedokázalo ochránit její investici, a vysoudila více než 10 miliard korun.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .