Český a slovenský televizní trh jsou spojené nádoby

Jazyková příbuznost, společná minulost a obliba podobných formátů jsou některé z atributů, které spojují český a slovenský televizní trh. Postupně nabírá na obrátkách i spolupráce produkčních společností a jednotlivých televizí z obou zemí. Ještě před několika lety ji reprezentovaly jen projekty veřejnoprávních televizí ve formě filmových koprodukcí a přípravě některých dokumentů. Rozsáhlejším projektem byl šestidílný hraný seriál Záchranáři z roku 2002, který nyní reprízuje Česká televize.

V posledních dvou letech je „česko-slovenská“ spolupráce při tvorbě televizních pořadů znatelně silnější. Před startem loňské podzimní bitvy o diváka sáhla televize Nova po zkušených slovenských profesionálech při náročné výrobě reality show Big Brother, kteří měli zkušenosti z přípravy úspěšné reality show Mojsejovci, která se loni stala u našich východních sousedů fenoménem.


Dopředu neplánované, o to víc hektičtější, ale ve výsledku hodně příjemé bylo sloučení prvních řad české a slovenské mutace Vyvolených. Do problémů se tehdy dostala televize Prima díky nejasnostem ve smlouvě na pronájem pozemku pod vilou, kde pobývali účastníci této kontejnerové reality show. Trn z paty jí vytáhla slovenská TV Joj, která přistoupila na propojení dvou rozjetých projektů. Byly jsme svědky putování Vladka a spol. s batohy na zádech přes hranice. V prosincových večerech se tak mladší česká generace poprvé intenzivněji setkávala se slovenštinou v hlavním vysílacím čase. Primě toto nečekané oživení přineslo nárůst sledovanosti a výraznou zápletku do závěrečných dvou týdnů před vyvrcholením show.


Pro stejnou stanici připravovala první dvě řady populárního seriálu Rodinná pouta společnost ProTV, která je dceřinou společností slovenské produkční firmy Maya. Stejný tým dodává Primě i zábavný pořad Inkognito, který se na české obrazovky dostal poté, co se stal jedním z nejsledovanějších na slovenské Jojce. Pro Českou televizi pak vyrábí Poštu pro tebe, která dokáže každé úterý od deváté hodiny večerní oslovit téměř milion diváků. Slovenská televize vysílá svojí verzi v hlavním sobotním čase  a slaví s ní úspěch již třetím rokem.


V létě vyzkoušela Prima další z pořadů pocházející ze Slovenska, ale Vylomeniny byly po úvodní osmidílné řadě pozastaveny. Sledovanost oscilovala okolo půl milionu diváků a to je i pro Primu v prime time nízké číslo. Verze vysílaná Markízou se dokázala divákům do povědomí zapsat výrazně silněji. Velkou zásluhu na tom má i populární moderátor Vilo Rozboril.


Prosakující informace ze zákulisí dávají tušit, že bychom se mohli v brzké době setkat na našich obrazovkách s dalšími formáty, které odzkoušel slovenský televizní trh. Nova uvažuje o nízkorozpočtové reality show Rozvedení se závazky a ve stádiu úvah je i pořad se zmíněnou kontroverzní manželskou dvojicí Mojsejovými z Košic.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .