Televizní Vánoce: Na Štědrý večer prohrála Nova

Čeští diváci mají během vánočních svátků nejraději tuzemskou klasiku. I letos se potvrdilo, že žádný importovaný pořad nemá šanci prorazit nostalgickou náladu, kterou nastolují ověřené trvalky z domácích archívů. Díky této situaci si během svátečních večerů dokázala Česká televize připsat na své konto o více diváků, než kolik je obvyklé v běžných týdnech.

První program České televize zabodoval už v sobotu 23. prosince, kdy si finálové kolo výpravné show Star dance – když hvězdy tančí nenechalo ujít 2,3 milionu diváků. Proti tancujícím českým celebritám se na Nově postavil James Bond ve snímku Dnes neumírej. Dokázal však oslovit méně početné publikum – 1,44 milionu. Prima vsadila na velkofilm Den nezávislosti, který zaujal pouhých 556 tisíc zájemců.


 


Štědrý večer přinesl nezvyklý jev. Televize Nova se stala až tou „třetí vzadu“. Takový stav český mediální trh už dlouho nezažil. Na celé čáře zvítězila nová výpravná pohádka Anděl páně (ČT1 – 2,44 mil.). Stříbrný stupínek obsadila Prima, která přinesla v primetime klasický pohádkový film Byl jednou jeden král (1,52 mil.). Nova nasadila do hlavního vysílacího času tři americké snímky, což čeští diváci ocenili menším zájmem. Největší sledovanost měla paradoxně komedie Po čem ženy touží, která začala až po dvaadvacáté hodině (1,24 mil.). Dříve vysílané 102 dalmatinů (0,84 mil.), ani Stalo se o Vánocích (1,09 mil.) na konkurenci nestačilo.


 


Na Boží hod vsadila veřejnoprávní televize na další původní novinku. Tento výběr přinesl Kavčím Horám druhé vítězství v řadě. Tajemství Lesní země sice u kritiků propadlo, nikoliv však u diváků. Těch zasedlo před obrazovku 1,84 milionu. Nova zkusila vánočně obalit úspěšný podzimní projekt hledání české superstar, ale sváteční koncert mladých zpěváků přilákal jen 1,27 milionu lidí. Následující komedie Jak na věc přitáhla k obrazovkám navíc další čtvrtmilion diváků. Běžné schéma pondělního večera nabídla Prima. Seriály Letiště a Zoufalé manželky oslovily jen jejich věrné příznivce a tak čísla sledovanosti oscilovala okolo sedmi set tisíc.


 


V poslední sváteční večer se na trůn vrátila Nova. Vrcholila třetí řada původního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Závěr úspěšné série si nenechalo ujít 2,09 milionu diváků. Zajímavostí u tohoto projektu je mírně klesající sledovanost v posledních týdnech. Zabodoval i následující film Klid a pohoda (1,47 mil.). Na svatoštěpánský večer připravila Česká televize na svém prvním programu animovaný film pro celou rodinu Doba ledová (1,17 mil.). Téměř shodný zájem byl o zábavný pořad na Primě. Ve speciálním vydání soutěže 5 proti 5 získávaly známé osobnosti peníze pro Dětský fond OSN – Unicef.


 


Vánoce jsou pokaždé výjimečným časem i v televizním světě. Letos byly z hlediska sledovanosti štědré k České televizi. Malé zaváhání zaznamenala Nova, která má však v záloze velký silvestrovský projekt, na který hodně sází a kterému k dobrým číslům mohou  dopomoci i široce v tisku probírané okolnosti jeho přípravy. I televize Prima si připsala během svátků několik dílčích úspěchů. Už za pár dní peoplemetry přinesou údaje, které zhodnotí, jak se tři největší české televize trefily do představ diváků o vhodných pořadech pro přelom roku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .